Jak weryfikować podstawy wykluczenia podmiotu udostępniającego zasoby?

Stan prawny na dzień: 20.08.2021

Zamawiający weryfikuje, czy wobec podmiotu trzeciego nie zachodzą podstawy wykluczenia, które zostały przewidziane względem wykonawcy. Z nowej ustawy Pzp, usunięto dotychczasową, absurdalną regulację, która nakazywała sprawdzać podmiot trzeci w odniesieniu do wszystkich podstaw wykluczenia, tj. często w znacznie obszerniejszym zakresie niż wobec wykonawcy.

Nowa ustawa Pzp przewiduje możliwość powoływania się przez wykonawcę na potencjał podmiotu trzeciego niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków prawnych.

Potencjał udostępniany przez podmiot trzeci powinien pozwalać wykonawcy wykazać, że  spełnia warunki udziału w postępowaniu, o których mowa w art. 112 ust. 2 pkt 3 i 4 nowej ustawy Pzp (oraz w niektórych przypadkach kryteria selekcji). Wobec podmiotu udostępniającego zasoby nie powinny zachodzić podstawy wykluczenia.

Równe traktowanie podmiotu trzeciego i wykonawcy 

W poprzedniej ustawie Pzp istniała niespójność regulacji. W myśl jej regulacji bowiem podmiot trzeci powinien być każdorazowo weryfikowany pod kątem wszystkich podstaw wykluczenia, tj. zarówno tych obligatoryjnych jak i fakultatywnych, niezależnie od tego czy zostały one przewidziane do weryfikacji wobec wykonawcy. Z ustawy Pzp usunięto tę niespójność, jednoznacznie rozstrzygając tę kwestię w art. 119 ustawy Pzp.

Zamawiający bada, czy wobec podmiotu udostępniającego potencjał nie zachodzą podstawy wykluczenia, które przewidział względem wykonawcy. Tym samym podmiot trzeci i wykonawca są weryfikowani na takich samych zasadach.

Jak złożyć oświadczenie wstępne, powołując się na zasoby innego podmiotu?

Zmianie uległ sposób składania oświadczenia wstępnego, w przypadku gdy wykonawca polega na zdolnościach lub sytuacji podmiotów udostępniających zasoby w postępowaniu prowadzonym w progach krajowych.

I tak, zawsze wówczas gdy wykonawca korzysta z potencjału podmiotu trzeciego, wykonawca przedstawia, wraz z własnym oświadczeniem wstępnym, także oświadczenie podmiotu udostępniającego zasoby. Musi ono potwierdzać brak podstaw wykluczenia tego podmiotu oraz odpowiednio fakt, że spełnia warunki udziału w postępowaniu lub kryteria selekcji, w zakresie, w jakim wykonawca powołuje się na jego zasoby (art. 125 ust. 5 nowej ustawy Pzp) Regulacja ta dotyczy zarówno postępowań prowadzonych z zastosowaniem procedury unijnej, jak i krajowej. 

Szczegółowa weryfikacja podmiotu trzeciego odbędzie się natomiast na podstawie podmiotowych środków dowodowych, wyłącznie wówczas, gdy oferta wykonawcy, któremu podmiot ten udostępnił potencjał, zostanie najwyżej oceniona.

Autor:

Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

Ekspert z zakresu zamówień publicznych, wieloletni praktyk działający zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców, autor licznych profesjonalnych publikacji z dziedziny zamówień publicznych, w...