Jak wypełniać JEDZ odnośnie do certyfikacji wykonawców (zatwierdzonych wykonawców)?

Stan prawny na dzień: 17.10.2024
Jak wypełniać JEDZ odnośnie do certyfikacji wykonawców

Formularz JEDZ w części II A – Informacje na temat wykonawcy zawiera informację: „Jeżeli dotyczy, czy wykonawca jest wpisany do urzędowego wykazu zatwierdzonych wykonawców lub posiada równoważne zaświadczenie (np. w ramach krajowego systemu (wstępnego) kwalifikowania)? [] Tak [] Nie [] Nie dotyczy”. Jak wypełni to miejsce polski wykonawca? Co zrobi zamawiający, jeśli wykonawca w ogóle nie zaznaczy odpowiedzi? Czy należy wezwać go do uzupełnienia lub wyjaśnienia?

Wzywanie wykonawcy do wyjaśnień w tej sprawie lub do uzupełnienia byłoby nadmiernym formalizmem.

Formularz Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia został wprowadzony do stosowania przez wszystkie kraje członkowskie rozporządzeniem wykonawczym Komisji w styczniu 2016 roku. Instytucje Unii Europejskiej nie wydały oficjalnego dokumentu dotyczącego wypełniania tego formularza.

Należy mieć na uwadze, że instrukcja, dostępna na stronie Urzędu Zamówień Publicznych pełni rolę pomocniczą, będąc zbiorem zaleceń i podpowiedzi. Nie jest zaś ani stanowionym prawem, ani wykładnią rozporządzenia ustanawiającego formularz Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia. Zamawiający i wykonawcy mogą się oczywiście posługiwać instrukcją w celu sprawniejszego przebrnięcia przez formularz. Nie jest ona jednak oficjalnym dokumentem.

Już samo pytanie formularza, rozpoczynające się od słów „jeżeli dotyczy” sugeruje, że na pytanie to można nie udzielić odpowiedzi, jeśli ono wykonawcy nie dotyczy. Urząd Zamówień Publicznych sam w instrukcji zauważa, że pytanie to odnosi się do urzędowych wykazów zatwierdzonych wykonawców oraz ich certyfikacji, z możliwości tworzenia których polski ustawodawca na razie nie skorzystał.  

 

Rzeczywiście mylące mogą być propozycje odpowiedzi „Tak”, „Nie” i „Nie dotyczy”, niemniej jednak jeśli pytanie w ogóle nie dotyczy polskich wykonawców, to wykonawca może nie udzielać odpowiedzi na to pytanie albo zaznaczyć „Nie dotyczy”. Wzywanie wykonawcy do wyjaśnień w tej sprawie lub do uzupełnienia byłoby nadmiernym formalizmem.

Podstawa prawna

  • rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) 2016/7 z 5 stycznia 2016 r. ustanawiające standardowy formularz jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia  (Dz.Urz. UE L 3 z 6 stycznia 2016 r., str. 16).
Autor:

Marzena Kopacka-Biculewicz

Marzena Kopacka-Biculewicz

Marzena Kopacka-Biculewicz

prawnik, ekspert z zakresu zamówień publicznych, wieloletni praktyk działający zarówno po stronie zamawiających, jak i wykonawców, autor licznych publikacji i opinii z dziedziny zamówień publicznych...