Jeśli w umowie zawartej zgodnie z regulacjami poprzedniej ustawy Pzp z 29 stycznia 2004 r. zamawiający zawarł postanowienia dotyczące możliwości powtórzenia zamówień z wolnej ręki, pojawia się wątpliwości, na podstawie jakich przepisów je zlecić. Krótkie wyjaśnienie można znaleźć na stronie UZP. Poniżej wskazówki wynikające z urzędowej opinii.
Bez względu na to, że zamówienia polegające na powtórzeniu robót budowlanych bądź usług zostały przewidziane w umowie zawartej zgodnie z ustawą Pzp z 29 stycznia 2004 r., do ich aktualnego zlecenia w trybie z wolnej ręki należy zastosować regulacje nowej ustawy Pzp z 11 września 2019 r.
Jak czytamy na stronie WWW UZP: „W przypadku postępowań wszczynanych po dniu wejścia w życie nowej ustawy Pzp, zamawiający jest uprawniony udzielić zamówień polegających na powtórzeniu podobnych usług lub robót budowanych, o ile spełnione zostały przesłanki, o których mowa w art. 214 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp. Stosownie do treści tego przepisu zamawiający może skorzystać z możliwości udzielenia zamówienia w trybie z wolnej ręki, w przypadku udzielenia, w okresie 3 lat od dnia udzielenia zamówienia podstawowego, dotychczasowemu wykonawcy usług lub robót budowlanych, zamówienia polegającego na powtórzeniu podobnych usług lub robót budowanych, jeżeli takie zamówienie było przewidziane w ogłoszeniu o zamówieniu dla zamówienia podstawowego i jest zgodne z jego przedmiotem oraz całkowita wartość tego zamówienia została uwzględniona przy obliczaniu jego wartości”.
Powyższy przepis znajdzie zastosowanie również w odniesieniu do sytuacji, w których postępowanie obejmujące zamówienie podstawowe zostało przeprowadzone z zastosowaniem starej ustawy Pzp. Zatem możliwość udzielenia zamówienia w trybie z wolnej ręki od 1 stycznia 2021 r. zależy od spełnienia przesłanki przewidzianej przepisami nowej ustawy Pzp.
Źródło: www.uzp.gov.pl
Opracowanie: