Opis przedmiotu zamówienia nie może zawierać nadmiernie rozbudowanych wymagań dla niektórych parametrów lub opisu wymagań z punktu widzenia walorów użytkowych całkowicie zbędnych dla zamawiającego. Nie powinien w szczególności ograniczać wykonawcom możliwości oferowania oprogramowania systemowego do pochodzącego tylko od jednego producenta (uchwała Krajowej Izby Odwoławczej z 5 grudnia 2019 r., sygn. akt KIO/KD 73/19).
Zamawiający ma z jednej strony obowiązek uwzględniać swoje potrzeby związane z należytą realizacją zamówienia, które w obiektywny sposób doprowadzą do wyboru wykonawcy gwarantującego mu należyte wykonanie zamówienia. Jednak użycie przy opisie przedmiotu zamówienia oznaczeń czy parametrów wskazujących konkretnego producenta (dostawcę) lub konkretny produkt może naruszać zasady obiektywizmu i równego traktowania wszystkich podmiotów ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego.
Zamawiający powinien wykazać, że drobiazgowy opis poszczególnych parametrów jest podyktowany jego szczególnymi potrzebami. Potrzeby te nie mogą przy tym prowadzić do preferowania tylko jednego rozwiązania lub niektórych rozwiązań, podczas gdy na rynku dostępnych jest wiele, funkcjonalnie zbieżnych rozwiązań, które może zaoferować nieograniczony krąg wykonawców. Proporcjonalność jako zasada, na której opiera się sporządzenie opisu przedmiotu zamówienia, polega na określeniu przez zamawiającego wyłącznie takich wymagań, które są konieczne do osiągnięcia zakładanego celu.
Więcej o problemach z opisem przedmiotu zamówienia przeczytasz tutaj: