Zamawiający nie wykazał istnienia takiej wady postępowania, która uniemożliwiałaby zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy. Fakt, że zamawiający mógł jeszcze lepiej i szerzej opisać warunek udziału w postępowaniu, nie stanowi automatycznie wady, która może być podstawą unieważnienia postępowania (wyrok z 19 grudnia 2019 r., sygn. akt KIO 2487/19)*.
Zamawiający unieważnia postępowanie, jeśli jest ono obarczone wadą, która powoduje niemożliwość zawarcia niepodlegającej unieważnieniu umowy (aktualnie art. 255 pkt 5 ustawy Pzp z 11 września 2019 r. oraz art. 93 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp z 29 stycznia 2004 r.).
W rozstrzyganym przez KIO sporze, zamawiający opisał warunek udziału w postępowaniu w sposób, który miał dawać rękojmię należytego wykonania zamówienia. Zamawiający nie wykazał i nie uprawdopodobnił, aby wykonawcy uznali warunek za nadmierny czy nieproporcjonalny. Nie było oczywiste, że istnieją wykonawcy, którzy mimo takiej woli, nie mogli wziąć udziału w postępowaniu.
Tymczasem zdaniem Izby to zamawiający jest zobowiązany wykazać istnienie wady, która uniemożliwia zawarcie ważnej umowy. Dodatkowo między wadą a niemożnością zawarcia ważnej umowy musi także istnieć związek przyczynowy, którego zamawiający nie wykazał.
* Wyrok wydano na podstawie przepisów poprzedniej ustawy Pzp z 29 stycznia 2004 r.
Źródło: www.uzp.gov.pl
Opracowanie: