Jasna i czytelna komunikacja z wykonawcą – zamawiający musi o niej pamiętać

Stan prawny na dzień: 17.07.2018
43d6eb21bb4265f13bc4766d8861fc1edec7b0e2-medium

W zawiadomieniu o wykluczeniu wykonawcy z postępowania zamawiający powinien precyzyjnie opisać swoją motywację, odnosząc się do treści przedłożonych dokumentów. Przeciwne jego działanie narusza art. 24 ust. 1 pkt 12 ustawy Pzp (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 28 lutego 2018 r., sygn. akt KIO 291/18).

Zamawiający, dokonując czynności wezwania wykonawcy do uzupełnienia czy wyjaśnienia, musi określić zakres swojego żądania. Nie może zgłaszać wątpliwości co do złożonych w wyniku wezwania dokumentów dopiero na rozprawie przed Krajową Izbą Odwoławczą.

Zamawiający jest zobowiązany do zbadania i oceny złożonych przez wykonawcę w następstwie uzupełnienia dokumentów i oświadczeń. W razie zaistnienia wątpliwości co do ich treści powinien skorzystać z dyspozycji:

  • art. 26 ust. 3 ustawy Pzp w zakresie możliwości żądania wyjaśnień i
  • art. 26 ust. 4 ustawy Pzp, który stanowi, że zamawiający wzywa także, w wyznaczonym przez siebie terminie, do złożenia wyjaśnień dotyczących oświadczeń lub dokumentów, o których mowa w art. 25 ust. 1 ustawy Pzp.
Autor:

Agata Hryc-Ląd

praktyk z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zamówień publicznych, członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych, szkoleniowiec, jest doradcą i autorką komentarzy oraz publikacji poświęconych problematyce związanej z prawem zamówień publicznych, obecnie koordynuje projekty środowiskowe, współfinansowane ze środków europejskich i „funduszy norweskich” w Państwowym Instytucie Badawczym

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

Specjalistka z zakresu zamówień publicznych zawodowo związana z największą instytucją zamawiającą w Polsce działającą w branży inwestycji infrastrukturalnych, uczestniczka procesu legislacyjnego...