W przypadku zaistnienia przesłanek do badania rażąco niskiej ceny obowiązkiem zamawiającego jest wszczęcie procedury wyjaśniającej realność zaproponowanego wynagrodzenia (art. 90 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy Pzp). W okolicznościach oczywistych, które nie wymagają wyjaśnień, zamawiający może odstąpić od tych czynności. Omówienie bieżącego orzecznictwa dającego wskazówki w tej mierze znajdziesz w dziale Temat tygodnia.
Z orzeczeń Krajowej Izby Odwoławczej wynika, że:
Przykładem okoliczności oczywistych, które nie wymagają wyjaśnienia, są:
1) zawyżona wartość szacunkowa − ustalenie wartości szacunkowej na poziome wyższym niż rynkowy może stanowić przesłankę do odstąpienia do badania rażąco niskiej ceny. Najlepszym potwierdzeniem zawyżenia szacunku jest sytuacja, w której wszystkie lub przynajmniej większość złożonych ofert ma ceną znacznie poniżej kwoty oszacowanej przez zamawiającego;
2) zawyżona średnia arytmetyczna ofert − jeżeli jedna ze złożonych ofert jest znacznie wyższa od pozostałych, to można przyjąć, że w sztuczny sposób zawyża ona średnią cen złożonych ofert. Jeżeli ceny innych ofert są zbliżone do siebie, to zamawiający ma prawo uznać, że to one wyznaczają rynkowy poziom cen. Jeszcze bardziej klarowna jest sytuacja, gdy ceny większości ofert są zbliżone nie tylko do siebie, lecz również do kwoty oszacowanej przez zamawiającego. W takim przypadku można przyjąć, że wyliczając średnią arytmetyczną ofert, można pominąć zawyżoną ofertę. Tylko w takim wypadku średnia będzie odzwierciedlać realny (rynkowy) poziom cen.
Zamawiający nie może odstąpić od badania rażąco niskiej ceny, powołując się na okoliczności związane z właściwościami wykonawcy, takie jak:
Żadna z tych okoliczności nie przekłada się na zaproponowaną cenę i wobec tego nie może być brana pod uwagę przy analizowaniu możliwości odstąpienia od badania ceny oferty.