W ostatnim czasie wielu wykonawców rozwiązuje umowy na zamówienia publiczne, których przedmiotem są dostawy energii elektrycznej. Jest to prawdopodobnie spowodowane znaczącymi wzrostami cen energii. Urząd Zamówień Publicznych wydał komunikat dotyczący możliwości zastosowania w takim przypadku trybu z wolnej ręki, ale pod pewnymi warunkami.
Prezes UZP zareagował na nasilające się ostatnio zjawisko wypowiadania przez wykonawców umów w sprawie zamówienia publicznego na dostawy energii elektrycznej, które zawarto w trybach konkurencyjnych, z uwzględnieniem ustawy z 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne oraz wydanych do tej ustawy aktów wykonawczych. Poinformował, że taka okoliczność może uzasadniać zastosowanie przez zamawiających trybu zamówienia z wolnej ręki. Procedura ta ma zabezpieczyć dostawę energii na czas potrzebny, by przeprowadzić w tym przedmiocie postępowanie konkurencyjne.
Zgodnie z art. 214 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp, zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki, jeżeli ze względu na wyjątkową sytuację niewynikającą z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, której nie mógł on przewidzieć:
Jak czytamy w komunikacie: „Zastosowanie trybu zamówienia z wolnej ręki na tej podstawie służyć ma przeciwdziałaniu lub usunięciu skutków nieprzewidywalnej sytuacji, która nie jest przez zamawiającego zawiniona i której nie mógł on przeciwdziałać, a z powodu zaistnienia której staje przed koniecznością natychmiastowego wykonania zamówienia.
Wypowiedzenie dotychczasowej umowy na dostawę energii elektrycznej przez jej dostawcę stwarza zagrożenie zaprzestania dostaw energii elektrycznej na rzecz zamawiającego w krótkim czasie od wypowiedzenia, a w konsekwencji może spowodować paraliż działalności instytucji, niejednokrotnie kluczowych dla zapewnienia podstawowych potrzeb społeczeństwa i strategicznych z perspektywy niezakłóconego funkcjonowania państwa.
Umowy na dostawę energii elektrycznej zawarte po przeprowadzeniu postępowania w trybie z wolnej ręki powinny uwzględniać okres potrzebny na wyłonienie nowego dostawcy energii elektrycznej w trybie konkurencyjnym”.
O problemach z realizacją umów na dostawy energii elektrycznej oraz w toczących się postępowaniach w tym przedmiocie piszemy także tutaj:
Źródło: www.uzp.gov.pl
Opracowanie: