Kalkulacje cenowe mogą być skutecznie chronione przez wykonawcę jako tajemnica przedsiębiorstwa

Stan prawny na dzień: 20.06.2023
Kalkulacja cenowa zawiera jednostkowe szczegółowe dane finansowe odnośnie do kosztów ponoszonych przez wykonawcę.

Kalkulacja cenowa zawiera jednostkowe szczegółowe dane finansowe odnośnie do kosztów ponoszonych przez wykonawcę. Wskazywany jest tam zysk (wynik ze sprzedaży) określony dla każdego elementu składającego się na przedmiot zamówienia, jak i w odniesieniu do całego kontraktu, marża dla każdego elementu, marża średnia itp. Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Okręgowego w Katowicach wyrażonym w wyroku z 8 maja 2007 r. (sygn. akt XIX Ga 167/07), zarówno metoda kalkulacji ceny, jak i konkretne dane cenotwórcze można zakwalifikować jako tajemnicę przedsiębiorstwa. Mogą być one przedmiotem ochrony przez ich utajnienie przed innymi podmiotami, również tymi uczestniczącymi w przetargu. Podobnie przyjmuje się w orzecznictwie Krajowej Izby Odwoławczej (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 21 marca 2023 r., sygn. akt KIO 649/23).

Wypracowany sposób wyceny stanowi istotną dla wykonawcy wartość gospodarczą, albowiem pozwala mu utrzymywać przewagę konkurencyjną nad innymi podmiotami, działającymi w tej samej branży.

Kalkulacja ceny ofertowej obrazuje:

  • sposób działania wykonawcy,
  • organizację pracy i stosowane metody oraz
  • metodę kalkulacji, która po pierwsze pozwalała zaoferować cenę najkorzystniejszą, a po drugie pozwalała prawidłowo zrealizować zamówienie za zaoferowane wynagrodzenie i osiągnąć zysk, stanowiący podstawy rentowności przedsiębiorstwa (patrz wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 17 lutego 2016 r., sygn. akt KIO 149/16).

Z kolei w wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z 20 lipca 2012 r. (sygn. akt KIO 1432/12), stwierdzono, że: „zawarcie w treści wyjaśnień informacji dotyczących podejmowanych przez wykonawcę działań mających na celu obniżenie stosowanych cen, może uzasadniać uznanie tych informacji za tajemnicę przedsiębiorstwa, która nie podlega ujawnieniu. Informacje tego rodzaju, stanowiące element konkurowania na rynku i sposobu uzyskiwania przewagi nad innymi wykonawcami, wyczerpują definicję tajemnicy przedsiębiorstwa”.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy!  Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl/

Autor:

Redakcja

Powiązane treści