Komisja Europejska uruchomiła program pilotażowy modułu „Zamówienia publiczne” w systemie wymiany informacji na rynku wewnętrznym(Internal Market Information System - tzw. system IMI). System ten ma służyć m.in. do weryfikacji dokumentacji składanej przez wykonawców z innych państw Unii Europejskiej biorących udział w postępowaniach o udzielenie o wartości przekraczającej progi unijne.
System IMIto bezpieczne narzędzie działające online, które umożliwia organom administracji w krajach Unii Europejskiej, Islandii, Lichtensteinie i Norwegii wymianę informacji przewidzianą w unijnych przepisach dotyczących jednolitego rynku.
Jego niezaprzeczalną zaletą jest możliwość pomocy organom administracji odnaleźć swojego odpowiednika w innych krajach w celu szybkiego i skutecznego porozumienia się z nim. System docelowo będzie dostępny we wszystkich językach Unii Europejskiej.
W chwili obecnej, system IMI obejmuje następujące moduły:
Uruchomiony pilotaż systemu IMI w obszarze zamówień publicznych, którego podstawę prawną określają nowe dyrektywy w sprawie zamówień publicznych, wskazujące w art. 86 (dyrektywa 2014/24/UE) oraz w art. 102 (dyrektywa 2014/25/UE), iż „aby przetestować przydatność stosowania systemu wymiany informacji na rynku wewnętrznym (IMI), ustanowionego na mocy rozporządzenia (UE) nr 1024/2012, do celów wymiany informacji objętych niniejszą dyrektywą, do dnia 18 kwietnia 2015 r. zostanie uruchomiony projekt pilotażowy”.
System IMI w obszarze zamówień publicznych ma służyć do wymiany informacji oraz weryfikacji dokumentacji składanej przez wykonawców z innych państw Unii Europejskiej biorących udział w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego o wartości przekraczającej progi stosowania dyrektyw. Organami właściwymi w przedmiotowym obszarze będą zamawiający (w roli wnioskodawców) oraz instytucje wydające odpowiednie certyfikaty i dokumenty, prowadzące rejestry (w roli odpowiadających na wnioski).
Pilotaż w ramach zamówień publicznych obejmie następujące zagadnienia, w ramach których zamawiający z innych państw Unii Europejskiej będą mogli kierować pytania do odpowiednich instytucji w Polsce oraz w ramach których polscy zamawiający będą mogli złożyć wniosek o przekazanie informacji do instytucji na terenie UE:
W chwili obecnej trwa stopniowa rejestracja podmiotów na platformie. System jest również sukcesywnie uzupełniany o tłumaczenia udostępnionych dokumentów oraz zestawów predefiniowanych pytań na język polski. Docelowo, system IMI będzie dostępny we wszystkich językach Unii Europejskiej.
W związku z uruchomieniem projektu pilotażowego dla modułu „Zamówienia publiczne” Urząd Zamówień Publicznych zachęca wszystkie instytucje zamawiające do rejestrowania się w systemie IMI.
Aby zarejestrować się w systemie IMI jako wnioskodawca należy wysłać na adres e-mail koordynatora modułu „Zamówienia publiczne” – [email protected] zgłoszenie zawierające:
Na adres podany w zgłoszeniu koordynator prześle link z zaproszeniem umożliwiającym samodzielne założenie konta. Po dokonaniu rejestracji i zatwierdzeniu wprowadzonych danych przez koordynatora, użytkownik uzyska pełen, bezpłatny dostęp do zasobów oferowanych przez IMI, jak również możliwość składania wniosków o informację do odpowiednich instytucji.
Uruchomienie nowego modułu „Zamówienia publiczne” wiąże się ze stopniowym rejestrowaniem w systemie IMI podmiotów, które będą udzielały odpowiedzi na pytania podmiotów zamawiających. W chwili obecnej Urząd Zamówień Publicznych rozpoczął stopniową rejestrację polskich instytucji do których z wnioskiem o uzyskanie informacji będą mogły zwrócić się instytucje z pozostałych państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Urząd Zamówień Publicznych