Dnia 12 lipca br. wchodzą w życie przepisy rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 27 czerwca 2017 r. w sprawie użycia środków komunikacji elektronicznej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego oraz udostępniania i przechowywania dokumentów elektronicznych. Na razie zastosują je jedynie centralni zamawiający.
Jak wynika z rozporządzenia, określa ono:
1) wymagania techniczne i organizacyjne użycia środków komunikacji elektronicznej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego,
2) sposób sporządzania i przechowywania dokumentów elektronicznych oraz sposób i tryb ich przekazywania, udostępniania i usuwania.
Wymagania techniczne i organizacyjne oraz rodzaj środków komunikacji elektronicznej, które zamawiający zastosuje w postępowaniu, zamawiający wskazuje w ogłoszeniu o zamówieniu lub siwz.
Zamawiający, który używa środków komunikacji elektronicznej (za wyjątkiem faksu) musi zapewnić co najmniej:
1) ochronę przed nieautoryzowanym dostępem do informacji, w tym przez wykorzystanie bezpiecznego szyfrowanego połączenia,
2) integralność i autentyczność przekazywanych informacji, w tym możliwość stosowania pieczęci elektronicznej albo podpisu elektronicznego, w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylającego dyrektywę 1999/93/WE (Dz. Urz. UE L 257 z 28.08.2014, str. 73), innego niż kwalifikowany podpis elektroniczny.
Zamawiający inni niż centralni zastosują omawiane regulacje od 18 października 2018 r. Wyjątkiem są przepisy związane z zasadami składania oświadczenia z art. 25a ustawy Pzp (w tym JEDZ), które będą stosowane od 18 kwietnia 2018 r.