Przeczytaj poniższy tekst i sprawdź, co się zmieniło w kwestii ogłaszania zamówień publicznych. Z artykuł dowiesz się m.in, jakie wzory są obecnie obowiązujące i jak stosować przepisy w okresie przejściowym.
Rozporządzenie ministra rozwoju z 26 lipca 2016 r. w sprawie wzorów ogłoszeń zamieszczanych w Biuletynie Zamówień Publicznych (Dz.U. poz. 1127)odnosi się co do zasady do zamówień o wartości większej niż 30.000 euro, a mniejszej niż tzw. progi unijne.
Oprócz 7 rodzajów wzorów obowiązujących dotychczas (tj. ogłoszenia o zamówieniu, ogłoszenia o zamówieniu w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa/o podwykonawstwie, ogłoszenia o zamiarze zawarcia umowy, ogłoszenia o udzieleniu zamówienia, ogłoszenia o konkursie, ogłoszenia o wynikach konkursu, ogłoszenia o zmianie ogłoszenia) pojawił się dodatkowo wzór ogłoszenia o zmianie umowy.
Obowiązek zamieszczania w BZP nowego rodzaju ogłoszenia wynika z art. 144 ust. 1c ustawy Pzp. Aktualizuje się w przypadku dokonania zmiany umowy lub umowy ramowej:
Istotna jest zwłaszcza sekcja V ogłoszenia, w której zamawiający musi wskazać szczegółowe informacje związane ze zmianą, a mianowicie datę zmiany umowy, rodzaj i zakres zmian, a także przyczyny ich dokonania w umowie.
Poszczególne wzory ogłoszeń różnią się w swej treści w pewnym stopniu od dotychczasowych. Wynika to w głównej mierze z szeregu zmian dokonanych nowelizacją ustawy Pzp. Najbardziej zauważalne jest to w przypadku ogłoszenia o zamówieniu oraz ogłoszenia o udzieleniu zamówienia.
W ogłoszeniu o zamówieniu:
Pamiętaj Treść ogłoszenia o udzieleniu zamówienia uległa rozszerzeniu. Zamawiający musi w nim zamieścić nie tylko ogólną informację o otrzymanych ofertach, lecz także, ile z nich otrzymał od małych i średnich przedsiębiorstw oraz od wykonawców z innych państw członkowskich UE i z państw niebędących członkami UE. Ponadto trzeba podać, ile ofert wpłynęło drogą elektroniczną. |
Bardziej szczegółowych danych wymaga się na temat wykonawcy, któremu udzielono zamówienia. Podaje się np. informację, czy jest małym lub średnim przedsiębiorcą, a nawet skrót literowy państwa, z którego pochodzi wykonawca. Zamawiający może – w ślad za przepisami ustawy Pzp – nie ujawnić w ogłoszeniu informacji, których ujawnienie:
W tzw. okresie przejściowym zamawiający powinien zwrócić uwagę, które wzory ogłoszeń zamieszczanych w BZP są właściwe dla prowadzonego przez niego postępowania o udzielenie zamówienia. Stosownie bowiem do przepisu przejściowego do postępowań o udzielenie zamówienia wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w rozporządzenia (tj. przed 28 lipca 2016 r.) stosuje przepisy dotychczasowe.
Przykład Nowe wzory dotyczą postępowań wszczętych od 28 lipca 2016 r. Przykładowo więc, jeżeli zamawiający rozpoczął postępowanie w czerwcu 2016 r., a umowę o zamówienie publiczne zawarł 5 sierpnia 2016 r., to ogłoszenie o udzieleniu zamówienia zamieszcza wykorzystując formularz „starego” ogłoszenia. |
W powyższym celu UZP na swoim portalu umożliwił korzystanie z dwóch grup formularzy, w zależności od stanu prawnego, w oparciu o który prowadzone jest postępowanie o udzielenie zamówienia.