Od 1 stycznia 2019 r. zmiany w przepisach ustawy Pzp

Stan prawny na dzień: 17.12.2018
zmiany w przepisach ustawy Pzp

Od 1 stycznia 2019 r. zamawiający nie będą musieli stosować ustawy Pzp przy wyborze instytucji finansowej, która będzie zarządzać pracowniczymi planami kapitałowymi. Z kolei w umowach zawieranych z wykonawcą na okres dłuższy niż 12 miesięcy trzeba będzie zawrzeć postanowienia o zasadach wprowadzania odpowiednich zmian wysokości wynagrodzenia wykonawcy również w przypadku zmiany zasad gromadzenia i wysokości wpłat do pracowniczych planów kapitałowych, jeżeli zmiany te będą miały wpływ na koszty wykonania zamówienia przez wykonawcę.

Dnia 1 stycznia 2019 r. wchodzą w życie zmiany w przepisach ustawy – Prawo zamówień publicznych wprowadzone ustawą z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. poz. 2215).

W związku z tym od tego dnia ustawa Pzp nie będzie stosowana do umów z zakresu prawa pracy w tym umów o zarządzanie pracowniczymi planami kapitałowymi, o których mowa w ustawie z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych. Dotychczas przepis mówił jedynie o umowach z zakresu prawa pracy (art. 4 pkt 4 ustawy Pzp).

Jednocześnie zobowiązano zamawiających, aby w przypadku umów zawieranych na czas dłuższy niż 12 miesięcy uwzględniali w nich postanowienia o waloryzacji wynagrodzenia także w razie zmiany zasad gromadzenia i wysokości wpłat do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych, jeżeli zmiany te będą miały wpływ na koszty wykonania zamówienia przez wykonawcę. Dodano zatem pkt 4 w ust. 5 art. 142 ustawy Pzp.

Dodatkowo art. 135 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych przewiduje regulację przejściową, zgodnie z którą wykonawca będzie mógł zwrócić się do zamawiającego z pisemnym wnioskiem o przeprowadzenie negocjacji dotyczących zawarcia porozumienia w sprawie odpowiedniej zmiany wynagrodzenia rozumianej jako suma wzrostu kosztów realizacji zamówienia publicznego wynikająca z wpłat do PPK przez podmioty zatrudniające uczestniczące w realizacji zamówienia publicznego. Dotyczy ona zamówień publicznych wszczętych przed dniem wejścia w życie ustawy o PPK.  

Źródło: www.uzp.gov.pl

Opracowanie:

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne z zakresu prawa zamówień publicznych i weryfikujący poprawność ofert składanych przez poszczególne działy spółki,

od wielu lat redaktor prowadząca publikacji o tematyce zamówień publicznych skierowanych do zamawiających i wykonawców

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej na rynku inwestycji infrastrukturalnych reprezentujący...