Od dzisiaj zaczyna obowiązywać nowelizacja Prawa zamówień publicznych

Stan prawny na dzień: 20.02.2013
36933984

Odrębna procedura przetargowa w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa, wprowadzenie dialogu technicznego, nowa definicja robót budowlanych oraz obowiązek zamieszczania w rocznym sprawozdaniu informacji o wszystkich udzielonych zamówieniach przez zamawiającego. Takie zmiany wprowadzają obowiązujące od dzisiaj nowe przepisy ustawy Prawa zamówień publicznych.

Ustawa z 12 października 2012 r. o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi służy wdrożeniu do polskiego prawa przepisów unijnych. Przede wszystkim: postanowień dyrektywy obronnej 2009/81/WE, koordynującej procedury udzielania zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa oraz niektórych postanowień dyrektywy klasycznej 2004/18/WE, dyrektywy sektorowej 2004/17/WE i orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Znowelizowania ustawa wprowadza odrębną procedurę przetargową w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa. Została ona uregulowana w rozdziale 4a ww. aktu. Istotną zmianą jest też wpisanie do ustawy instytucji tzw. dialogu technicznego. Umożliwia on zamawiającemu zwrócenie się do potencjalnych wykonawców z wnioskiem o doradztwo lub udzielenie informacji na temat prawidłowego opisu przedmiotu zamówienia. Przy czym musi być on prowadzony z zachowaniem zasady równości i uczciwej konkurencji.

Zmieniona została także definicja robót budowlanych. Od dzisiaj reguluje ją rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 3 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu robót budowlanych (Poz. 1372), a nie jak do tej pory przepisy prawa budowlanego. Zgodnie z nowym aktem do robót budowlanych zaliczają się m.in.:

  • przygotowanie terenu pod budowę,

  • roboty budowlane w zakresie wznoszenia kompletnych obiektów budowlanych lub ich części; roboty w zakresie inżynierii lądowej i wodnej,

  • wykonywanie instalacji budowlanych,

  • wykończeniowe roboty budowlane,

  • usługi wynajmu sprzętu budowlanego i do wyburzeń z obsługą operatorską.

Nowelizacja zapobiega także składaniu kilku ofert przez wykonawców należących do tej samej grupy kapitałowej. Chyba że wykażą, że pomimo istniejących pomiędzy nimi powiązań nie dochodzi do naruszenia zasad uczciwej konkurencji. Aby to zbadać, zamawiający został zobowiązany do występowania do wykonawców o udzielenie wyjaśnień w tym zakresie. Jeśli oferenci nie przedstawią takich informacji lub jeśli zamawiający stwierdzi, że pomiędzy wykonawcami istnieją powiązania ograniczające zasady uczciwej konkurencji, będzie mógł wykluczyć ich z postępowania na podstawie art. 24 ustawy.

Ostatnia istotna zmiana została wprowadzona w zakresie obowiązków informacyjnych zamawiającego. W rocznym sprawozdaniu o udzielonych zamówieniach będzie on musiał zawrzeć wzmiankę o liczbie i łącznej wartości wszystkich zamówień, także tych poniżej 14.000 euro. Przy czym obowiązek ten zacznie obowiązywać dopiero po uchwaleniu nowego rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie zakresu informacji rocznych zawartych w rocznym sprawozdaniu o udzielonych zamówieniach, jego wzoru oraz sposobu przekazywania. Na jego wydanie premier ma 12 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji, zatem musi to nastąpić najpóźniej do 20 lutego 2014 r.

O wszystkich zmianach, jakie wprowadza nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych można przeczytać tutaj:

Autor:

Wioleta Szczygielska

Wioleta Szczygielska

Wioleta Szczygielska

Redaktor prowadząca miesięczników "Ochrona danych osobowych" i "Dokumentacja ODO", redaktor portalu PoradyODO.pl