Wykonawca musi otrzymać konkretne informacje, które pozwolą mu odnieść się do zarzucanych jego ofercie nieprawidłowości. W przeciwnym razie jego prawo do skutecznego korzystania ze środków ochrony prawnej zostaje naruszone (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 21 maja 2019 r., sygn. akt KIO 803/19).
Uzasadnienie czynności odrzucenia oferty podane przez zamawiającego musi czynić zadość wymogom wskazanym w art. 92 ust. 1 ustawy Pzp. W przeciwnym razie zamawiający ogranicza prawo wykonawcy do skutecznego zaskarżenia tej czynności.
Za niewłaściwe działanie uznać należy sytuację, w której zamawiający ograniczył się do stwierdzenia, że złożenie oferty przez wykonawcę stanowi czyn nieuczciwej konkurencji w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, ponieważ wykonawca złożył ofertę, w której, w celu uzyskania największej liczby punktów, zastosował manipulację cenową poprzez ustalenie cen na poziomie, który świadczy o ich oderwaniu od jakichkolwiek rynkowych realiów cenowych.
Zamawiający jest zobowiązany wskazać, czy rzekoma manipulacja dotyczy jednego, kilku, czy też może wszystkich spośród oferowanych produktów. Musi także poinformować, czy w jego ocenie − nierealność cen miałaby polegać na ich zawyżeniu czy zaniżeniu, a także − na jakiej podstawie zamawiający tę realność oceniał. Wykonawca powinien być poinformowany również:
Więcej na temat zasad odrzucania ofert przeczytasz tutaj:
Podstawa prawna