Wraz z wejściem w życie nowej ustawy Pzp tj. od 1 stycznia 2021 r. legitymacja do wniesienia odwołania przysługuje wykonawcy, uczestnikowi konkursu oraz innemu podmiotowi, jeżeli:
1) ma lub miał interes w uzyskaniu zamówienia lub nagrody w konkursie oraz poniósł lub
2) może ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy.
Należy pamiętać, że podmiot, który złożył do zamawiającego wniosek o zwrot wniesionego wadium, traci prawo do korzystania ze środków ochrony prawnej. Szczegóły znajdziesz w artykule:
Możliwość ochrony interesów wykonawców zainteresowanych udzieleniem zamówienia o wartości mniejszej niż progi unijne nie jest już limitowana poprzez ograniczanie katalogu czynności/zaniechań zamawiającego, których prawidłowość może być kwestionowana w drodze odwołania. Tym samym dezaktualizacji uległ katalog czynności/zaniechań zamawiającego, które mogą stanowić podstawę do wniesienia odwołania.
Pisma w postępowaniu odwoławczym należy składać w formie pisemnej albo elektronicznej, bądź w postaci elektronicznej. Dowolność wyboru formy dokumentu ograniczona została wyłącznie odnośnie do odwołania i przystąpienia do postępowania odwoławczego, które wniesione w postaci elektronicznej wymagają opatrzenia ich podpisem zaufanym.
Izba będzie rozpoznawała odwołanie w składach:
Jeżeli prezes KIO uzna to za wskazane ze względu na stopień zawiłości sprawy, będzie miał prawo zwiększyć lub zmniejszyć liczebność składu, stosownie, z 1 do 3 oraz z 3 do 1.
Izba z urzędu sporządza uzasadnienie orzeczenia w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia orzeczenia. Odpisy orzeczenia wraz z uzasadnieniem są doręczane stronom oraz uczestnikom postępowania odwoławczego lub ich pełnomocnikom niezwłocznie po sporządzeniu uzasadnienia.
Skargę na orzeczenie KIO można złożyć w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Do rozpoznania skargi będzie wyłącznie właściwy sąd okręgowy w Warszawie, tzw. sąd zamówień publicznych.
W przypadku konfliktu w związku z umową w sprawie zamówienia publicznego, w którym:
strony powinny dążyć do ugodowego załatwienia sporu.