Zbyt wysoka cena oferty brutto nie może stanowić o niezgodności oferty z SIWZ i prowadzić do odrzucenia oferty. Taka przesłanka nie została ujęta w podstawach odrzucenia ofert (art. 89 ust. 1 ustawy Pzp z 2004 roku). Zamawiający błędnie zastosował przepisy ustawy Pzp, odrzucając ofertę z ceną przekraczającą kwotę wskazaną przez zamawiającego. Mogło to prowadzić wyłącznie do unieważnienia postępowania na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp z 2004 roku. Taka podstawa unieważnienia postępowania nie wyczerpuje przesłanki z art. 67 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp z 2004 roku. Zamawiający naruszył tym samym przepisy ustawy Pzp (uchwała Krajowej Izby Odwoławczej z 27 września 2021 r., sygn. akt KIO/KD 18/21).
Niezgodność treści oferty z opisem przedmiotu zamówienia musi być powiązana z warunkami, które identyfikują cechy, walory czy też inne oczekiwane przez zamawiającego parametry lub warunki świadczenia. Cena oferty stanowi wyłącznie ekwiwalent świadczenia oferowanego do wykonania.
To samo świadczenie poddawane jest zatem ocenie z punktu widzenia parametrów i ich zgodności z warunkami zamówienia. Cenę oferty można badać pod kątem zgodności przedmiotu świadczenia z wymaganiami. Jednak wymaga to powiązania z konkretnymi elementami zamówienia, których wycena może budzić wątpliwości co do ich zgodności z wymaganiami zamawiającego.