Zamawiającemu wolno tak opisać zamówienie, aby uzyskać przedmiot spełniający jego obiektywnie uzasadnione potrzeby. Może w związku z tym skutecznie zakwestionować zarzut naruszenia art. 29 ust. 2 ustawy Pzp, jeśli udowodni, że opis przedmiotu zamówienia ma źródło w jego uzasadnionych potrzebach. W tym celu warto wykazać, że również inne produkty spełniają wymagania siwz w sposób zapewniający konkurencję (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 30 sierpnia 2017 r.; sygn. akt KIO 1718/17).
Zamawiający opisując przedmiot zamówienia, powinien mieć na uwadze, że jest uprawniony do zakupu dóbr, które są niezbędne do zrealizowania powierzonych mu zadań. Ma także obowiązek dbać o to, by umożliwić złożenie oferty jak największej liczbie wykonawców.
Powinien więc przy opisie swoich wymagań rozważyć, gdzie jest granica pomiędzy istotnymi a nieistotnymi cechami, parametrami, funkcjonalnościami zakupywanych produktów, tak aby mieć pewność, że zrealizuje swoje potrzeby przy jednoczesnym zagwarantowaniu uczciwej konkurencji.