Dowiedz się, czy podpis elektroniczny używany w postępowaniu o udzielenie zamówienia powinien być opatrzony adnotacją, że jest wykorzystywany w imieniu danego podmiotu np. przedsiębiorstwa wykonawcy. Sprawdź także, czy osoba fizyczna, która dysponuje podpisem, może go używać w celach prywatnych. Przygotuj się na stosowanie przepisów o elektronizacji zamówień unijnych już dziś.
Czytelnik zwrócił się do nas z zapytaniem, czy w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego będzie wymagany konkretny rodzaj kwalifikowanego podpisu. Ma wątpliwości, które z poniższych rozwiązań będzie właściwe:
1) osoba dysponuje standardowym podpisem ze swoim imieniem i nazwiskiem i może z niego korzystać w celach służbowych z załączeniem odpowiedniego pełnomocnictwa nadanego przez pracodawcę oraz ten sam rodzaj podpisu wykorzystywać do celów prywatnych (np. w kontaktach z urzędami),
2) kwalifikowany podpis elektroniczny zawiera identyfikację firmy, którą reprezentuje dana osoba fizyczna.
Ważne przy tym, że pracownik zawsze załącza do oferty pełnomocnictwo, ponieważ nie figuruje w dokumentach firmowych jako osoba uprawniona do reprezentacji.
W postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego wymagany będzie ważny kwalifikowany podpis elektroniczny wystawiony przez jedno z uprawnionych centrów certyfikujących.
Ważne W art. 10a ust. 5 ustawy Pzp wymaga się, aby JEDZ, oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu zostały sporządzone, pod rygorem nieważności, w postaci elektronicznej i podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym. |
Kwalifikowany podpis elektroniczny jest przyporządkowany wyłącznie do składającej go osoby (np. Jana Kowalskiego). Jest on sporządzany przez tę osobę za pomocą podlegających jej wyłącznej kontroli bezpiecznych urządzeń oraz danych służących do składania podpisu. Jest przy tym również powiązany z danymi, do których został dołączony w taki sposób, że jakakolwiek późniejsza ich zmiana jest rozpoznawalna.
Kwalifikowany podpis elektroniczny może zawierać (a zatem nie musi), informacje określające w czyim imieniu występuje subskrybent. To oznacza, że można wykorzystać kwalifikowany podpis elektroniczny „standardowy”, gdzie jest imię i nazwisko osoby, dla której podpis został przyporządkowany (używany również w celach prywatnych). Nie jest wymagane, aby był to kwalifikowany podpis elektroniczny z identyfikacją firmy, którą reprezentuje dana osoba.
Bez względu na to, którą z „form” podpisu wybierze pracownik wykonawcy, zawsze należy przedstawić pełnomocnictwo, z którego będzie wynikać jego prawo do reprezentacji danego podmiotu (jeżeli nie wynika ono z zasad reprezentacji zawartych w odpowiednich dokumentach rejestrowych). Są to zatem niezależne od siebie kwestie.
Przypominam o naszym bezpłatnym internetowym szkoleniu na temat elektronizacji zamówień publicznych. Transmisja 19 września br. Zapisz się już dziś!