Kryterium oceny ofert nie jako najniższa cena tylko cena uśredniona, to propozycja posłów Solidarnej Polski na zmianę ustawy Pzp.
Jak podaje Serwis Samorządowy PAP - Solidarna Polska przygotowała projekt nowelizacji ustawy Prawo o zamówieniach publicznych. Chcą zmienić definicję najkorzystniejszej oferty, tak aby szanse na wygraną w przetargu miały nie tylko oferty najtańsze, ale również najlepsze jakościowo.
- Obecna treść ustawy powoduje, że kryterium jakości w zamówieniach publicznych jest fikcją, a jedynym kryterium, na podstawie którego udziela się zamówień publicznych, jest kryterium najniższej ceny. Dzieje się tak, ponieważ w praktyce stosowania ustawy to cena jest jedynym sposobem na uniknięcie zarzutu o niegospodarność – twierdzą parlamentarzyści.
Aby wyeliminować to zjawisko projektodawcy proponują, aby kryterium oceny ofert był najkorzystniejszy bilans ceny i innych kryteriów odnoszących się do przedmiotu zamówienia – tzw. cena uśredniona. Zamawiający mogliby zastosować kryterium najniższej ceny, ale tylko w przypadku zapytania o cenę.
Posłowie zwracają również uwagę, aby dokonując oceny ofert zamawiający obowiązkowo brał pod uwagę: trwałość materiałów, sprawność, innowacyjność, optymalne koszty eksploatacji i serwisu oraz solidność.
Kolejnym postulatem zawartym w projekcie ustawy jest wprowadzenie Centralnego Rejestru Wykonawców Zamówień Publicznych. Dzięki niemu nierzetelne firmy, nie mogłyby brać udziału w postępowaniach o zamówienia publiczne.
- Prowadzenie przedmiotowego rejestru ułatwi funkcjonowanie również samym wykonawcom, którzy nie będą musieli dołączać do każdego z zamówień, w których biorą udział zaświadczenia o niezaleganiu za składkami na ubezpieczenia społeczne oraz niezaleganiu z zapłatą podatków – wskazują autorzy projektu ustawy.
Serwis Samorządowy PAP (www.samorzad.pap.pl)