Zmowy cenowe w przetargach, wykluczenie wykonawcy z powodu zmowy przetargowej

Stan prawny na dzień: 22.05.2024
Zmowa cenowa wykonawców jako czyn nieuczciwej konkurencji

Czym jest zmowa przetargowa czy inaczej zmowa cenowa w przetargu? Wystąpi ona np. wtedy, gdy przedsiębiorcy, którzy biorą udział w przetargu, uzgadniają między sobą bądź z samym zamawiającym warunki współpracy proponowanej w ofertach np. w odniesieniu do cen czy innych elementów dotyczących realizacji zamówienia publicznego. Mimo, że ustawa Pzp przewiduje mechanizmy, które mają przeciwdziałać zmowom przetargowym, to jednak wciąż nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie tego typu praktyk. W artykule piszemy o tym, kiedy występuje zmowa przetargowa, jak i gdzie ją zgłaszać oraz jakie konsekwencje ponoszą podmioty, które są w nią zaangażowane.

W tym artykule
  • Zmowa przetargowa, znana również jako np. zmowa cenowa wykonawców, zachodzi, gdy przedsiębiorcy biorący udział w przetargu uzgadniają między sobą lub z organizatorem przetargu warunki oferty, takie jak ceny lub zakres prac, co narusza uczciwą konkurencję. Praktyki te są trudne do całkowitego wyeliminowania, mimo istniejących w Prawie zamówień publicznych mechanizmów przewidujących m.in. zatrzymanie wadium wykonawcom, którzy nie uzupełniają dokumentów na wezwanie, obowiązek składania oświadczeń o przynależności do grupy kapitałowej itp.
  • Zgodnie z ustawą Pzp, wykonawca, który uczestniczy w zmowie przetargowej, zostaje wykluczony z postępowania przetargowego. Jednak zamawiający musi dysponować dowodami na istnienie takiego porozumienia. Wykluczenie to ma długofalowe skutki, bo eliminuje wykonawcę z wszystkich kolejnych przetargów na okres 3 lat.
  • Zmowę przetargową można zgłosić w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Mogą to zrobić zarówno uczestnicy przetargu, jak i sam zamawiający.
  • Ściganie zmów przetargowych podlega przedawnieniu po 5 latach od zaprzestania stosowania praktyk zmowy, co oznacza, że po tym okresie prezes UOKiK nie może wszcząć postępowania w sprawie.

Pozostało jeszcze 84% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem Portalu?

Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • 4 519 fachowych porad prawnych
  • możliwości zadawania 3 własnych pytań w miesiącu
  • codziennie aktualizowanej bazy ponad 650 000 przetargów
  • nielimitowanej możliwości ustawienia alertów i powiadomień o nowych przetargach
  • ponad 200 wzorów dokumentów
  • 22 szkoleń wideo na tematy związane z Pzp
  • wyroków KIO oraz słownika kodów CPV

Zamów dostęp

Masz dostęp do portalu?

Zaloguj się.

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej na rynku inwestycji infrastrukturalnych reprezentujący...