Prawo zamówień publicznych – tekst jednolity 2024

Stan prawny na dzień: 03.09.2024
Prawo zamówień publicznych – jednolita ustawa

Ustawa z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (LINK DO USTAWY) od daty jej uchwalenia była już kilkukrotnie nowelizowana. Ustawodawca cztery razy wydał akt jednolity ustawy Pzp, aby ułatwić analizę jej przepisów. Ostatni ujednolicony tekst ustawy ukazał się 30 sierpnia 2024 r. Odnajdziemy go pod adresem: Dz.U. z 2024 r. poz. 1320. Przypominam, że w naszym serwisie znajdziesz zawsze aktualną wersję Prawa zamówień publicznych – LINK: ustawa z 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r. poz. 1320).

Publikacja ostatniego tekstu ujednoliconego nie wiązała się z wprowadzeniem kolejnych zmian do ustawy. Uwzględniała natomiast wcześniejsze nowelizacje. 

Zgodnie z obwieszczeniem marszałka Sejmu o ogłoszeniu tekstu jednolitego uwzględnia on zmiany:

  • wprowadzone ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1720) z wyjątkiem art. 23 i art. 28 tej ustawy oraz
  • wynikające z przepisów ogłoszonych przed 13 sierpnia 2024 r.

Kiedy stosujemy Prawo zamówień publicznych?

Przepisy ustawy Pzp normują zasady udzielania zamówień powyżej 130.000 zł. Jej przepisy służą temu, aby podmiot zamawiający wydatkował środki publiczne w postępowaniach o udzielenie zamówienia, które są prowadzone w sposób:

1)                         zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie wykonawców;

2)                         przejrzysty;

3)                         proporcjonalny.

Podstawowe zasady zamówień publicznych chronią m.in. małych i średnich przedsiębiorców przed stronniczym traktowaniem i zapewniają sprawiedliwą ocenę ofert. Zamawiający z kolei zyskują konkretne wytyczne, których rzetelne stosowanie pozwala na uniknięcie zarzutów niegospodarnego czy niecelowego wydatkowania środków podczas udzielania zamówień publicznych.   

Ustawa określa też m.in. wyszukiwane reguły popularnego zamówienia z wolnej ręki, wysokość wadium, zasady komunikacji elektronicznej w przetargu oraz sposób zmiany umowy w sprawie zamówienia publicznego.

Skorzystaj ze wskazówek uzasadnienia do ustawy

Polecam Twojej uwadze także oficjalne uzasadnienie do projektu obecnego Prawa zamówień publicznych. Znajdziesz tam wiele wytycznych dotyczących ubiegania się o zamówienie publiczne oraz odnoszących się do zgodnego z prawem procesu udzielania zamówień: Uzasadnienie do projektu ustawy Prawo zamówień publicznych.

W zakładce Prawo/Akty prawne publikujemy również wszystkie rozporządzenia do ustawy oraz inne regulacje, które są niezbędne w prowadzonym postępowaniu w sprawie zamówienia publicznego. 

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej na rynku inwestycji infrastrukturalnych reprezentujący...