Konflikt interesów i potwierdzenie niekaralności – wyłączenie z postępowania zgodnie z art. 56 ust. 2 i 3 ustawy Pzp

Stan prawny na dzień: 30.07.2024
Oświadczenia z art. 56 ustawy Prawo zamówień publicznych

Osoby, które wykonują czynności związane z przygotowaniem i prowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego muszą być bezstronne. Wykonawcy powinni mieć pewność, że żaden z nich nie jest faworyzowany z uwagi na jakiekolwiek powiązania z zamawiającym – czy to służbowe czy prywatne. Dlatego też osoby, które prowadzą postępowanie i które mają konflikt interesów z wykonawcą, będą musiały wyłączyć się od dokonywania czynności w procedurze. Sprawdź, jak złożyć i odebrać oświadczenie o braku konfliktu interesów oraz niekaralności od osób wykonujących czynności w postępowaniu.

W tym artykule
  • Czynności związane z przygotowaniem oraz przeprowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia wykonują osoby zapewniające bezstronność i obiektywizm.
  • Oświadczenie o braku konfliktu interesów złoży osoba, która wykonuje czynności związane z przeprowadzeniem postępowania o zamówienie publiczne. Chodzi w szczególności o takie działania jak: ocena spełniania przez wykonawców warunków udziału w postępowaniu, badanie ofert, odrzucenie ofert, wybór oferty najkorzystniejszej, inne czynności dokonywane od momentu wszczęcia postępowania (np. publikacji ogłoszenia o zamówieniu w BZP).
  • Ustawa Pzp zobowiązuje także do złożenia oświadczenia o braku lub istnieniu konfliktu interesów osoby udzielające zamówienia, czyli de facto te, które zawierają umowę o zamówienie publiczne.
  • Artykuł 56 ust. 3 ustawy Pzp przesądza, że osoby wymienione w tym przepisie podlegają wyłączeniu z dokonywania czynności związanych z przeprowadzeniem postępowania, jeżeli prawomocnie skazano je za przestępstwo (o ile nie nastąpiło zatarcie skazania) popełnione w związku z postępowaniem o zamówienie.
  • Ustawa Pzp precyzuje, w jakim terminie osoby z art. 56 ust. 1 i 3, mają składać odpowiednie oświadczenie. Termin ten art. 56 ust. 5 i 6 ustawy Pzp uzależnia m.in. od katalogu okoliczności, jakich składane oświadczenie ma dotyczyć.

Pozostało jeszcze 84% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem Portalu?

Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • 4 519 fachowych porad prawnych
  • możliwości zadawania 3 własnych pytań w miesiącu
  • codziennie aktualizowanej bazy ponad 650 000 przetargów
  • nielimitowanej możliwości ustawienia alertów i powiadomień o nowych przetargach
  • ponad 200 wzorów dokumentów
  • 22 szkoleń wideo na tematy związane z Pzp
  • wyroków KIO oraz słownika kodów CPV

Zamów dostęp

Masz dostęp do portalu?

Zaloguj się.

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Andrzela Gawrońska-Baran

Andrzela Gawrońska-Baran

W ramach praktyki zawodowej prowadzi AGB Kancelarię Radcy Prawnego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Podyplomowego Studium Integracji...