Przedłużenie terminu związania ofertą musi mieć bezwarunkowy charakter

Stan prawny na dzień: 11.10.2017
b2c1bb5ee5fff98f33b0d3c9d6c01e32ed5bc107-medium

Zgoda na przedłużenie terminu związania ofertą nie może być złożona z jakimkolwiek zastrzeżeniem lub pod warunkiem. Nie jest ona wówczas skuteczna (wyrok KIO z 22 czerwca 2017 r., sygn. akt KIO 1070/17).

W rozpoznawanej sprawie odwołujący w piśmie, w którym przedłużał termin związania ofertą, wskazał: „(…) niniejszym przedłużamy o 60 dni termin związania ofertą złożoną w postępowaniu, z zastrzeżeniem, że terminy umowne zostaną dopasowane do daty zawarcia umowy (np. w trybie art. 60f Prawa zamówień publicznych). Jednocześnie przedłużamy o 60 dni okres ważności wniesionego wadium”.

Krajowa Izba Odwoławcza odniosła się w orzeczeniu do zasad wykładni art. 60f ustawy Pzp.

Zgodnie z jego regulacją zamawiający udzielający zamówienia w trybie dialogu konkurencyjnego po wyborze najkorzystniejszej oferty może w celu potwierdzenia zobowiązań finansowych lub innych warunków zawartych w ofercie negocjować z wykonawcą, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza, ostateczne warunki umowy. Negocjacje nie mogą jednak:

  • skutkować zmianami istotnych elementów oferty lub potrzeb i wymogów określonych w ogłoszeniu o zamówieniu ani
  • prowadzić do zakłócenia konkurencji lub dyskryminacji wykonawców.

Izba podkreśliła, że przepisu tego nie stosuje się na etapie oceny ofert i wyboru najkorzystniejszej spośród nich. Ma on fakultatywny charakter i to zamawiający decyduje o jego zastosowaniu po wyborze oferty.

Analiza złożonego w postępowaniu oświadczenia o przedłużeniu terminu związania ofertą prowadzi do wniosku, że zaakceptowanie przez zamawiającego zgody wykonawcy na przedłużenie tego terminu w sposób bezpośredni wpływa na skutek ewentualnie poczynionych negocjacji. Przesądza bowiem o fakcie, że tego typu negocjacje musiałyby się odbyć. Co więcej – odpowiednie terminy umowne musiałyby zostać przedłużone.

KIO uznała w związku z powyższym, że złożone w procedurze oświadczenie o przedłużeniu terminu związania ofertą nie było jednoznaczne i bez zastrzeżeń. Zamawiający prawidłowo uznał, że odwołujący poprzez sposób sformułowania jego treści, de facto nie przedłużył skutecznie terminu związania ofertą.

Źródło: Informator UZP nr 2/2017

Opracowanie:

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne z zakresu prawa zamówień publicznych i weryfikujący poprawność ofert składanych przez poszczególne działy spółki,

od wielu lat redaktor prowadząca publikacji o tematyce zamówień publicznych skierowanych do zamawiających i wykonawców

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej na rynku inwestycji infrastrukturalnych reprezentujący...