Przesłanki unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia mają wyjątkowy charakter i trzeba je ściśle interpretować

Stan prawny na dzień: 28.02.2022
Przesłanki unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia mają wyjątkowy charakter i trzeba je ściśle interpretować

Artykuł 255 pkt 6 ustawy Pzp daje zamawiającemu prawo do unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia, jeżeli procedura jest obarczona nieusuwalną wadą, która uniemożliwia zawarcie ważnej umowy w sprawie zamówienia publicznego. Przesłanka ta ma charakter wyjątkowy i jej wykładnia musi być ścisła. Zamawiający, który korzysta z powołanego przepisu, jest zobowiązany wyczerpująco wykazać wszystkie określone w tym przepisie przesłanki (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 22 listopada 2021 r., sygn. akt  KIO 3196/21).

W ocenie Izby niewpisanie we wzorze umowy, który jest częścią SWZ, postanowienia o tym, że „wykonawca obok zapewnienia ambulansów sanitarnych uprzywilejowanych z noszami w składzie: kierowca z sanitariuszem lub bez sanitariusza, zgodnie z potrzebami zamawiającego będzie zobowiązany do zapewnienia dwóch samochodów osobowych, w tym jeden z miejscami do 9 osób łącznie z kierowcą, drugi do przewozu osób niepełnosprawnych na wózku inwalidzkim do 6 osób łącznie z kierowcą”, nie stanowi nieusuwalnej wady, która uniemożliwia zawarcie ważnej umowy w sprawie zamówienia publicznego.

Powyższy wniosek wynika z oczywistego uregulowania zawartego we wzorze umowy, gdzie zamawiający unormował zakres przedmiotu zamówienia, odsyłając na grunt SWZ. Skoro  zatem zamawiający uczynił odesłanie do SWZ, to wiążąca będzie zarówno dla niego, jak i dla wykonawcy treść załącznika „Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia”. Dokument ten  reguluje powyższe kwestie.

Autor:

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

Specjalistka z zakresu zamówień publicznych zawodowo związana z największą instytucją zamawiającą w Polsce działającą w branży inwestycji infrastrukturalnych, uczestniczka procesu legislacyjnego...