Zamawiający w celu uzyskania potrzebnych zakupów stosują coraz więcej konkurencyjnych procedur oraz aukcji elektronicznych generujących wymierne oszczędności. Średni czas trwania procedury na zamówienie o niedużej wartości to niewiele ponad miesiąc – wynika z analiz Urzędu Zamówień Publicznych.
Jak twierdzą eksperci UZP, w 2013 r. utrzymała się dobra tendencja dotycząca korzystania przez zamawiających z przetargu nieograniczonego. Skorzystano z niego w odniesieniu aż do 88,8% zamówień o wartości powyżej progów unijnych i 80,1% zakupów poniżej tych kwot. Nieco ponad 8 z 10 postępowań było inicjowanych poprzez publikację ogłoszenia, co również przekłada się na transparentność prowadzonych procedur i zachowanie zasad równego traktowania i uczciwej konkurencji wykonawców.
Na platformie UZP przeprowadzono 1.396 aukcji elektronicznych. Pozwoliło to zaoszczędzić ponad 321 mln zł (w roku 2012 – 228 mln zł) w stosunku do złożonych ofert pisemnych. Jednocześnie ustalono, iż niestety mimo możliwości jakie daje ustawa Pzp wobec stosowania zróżnicowanych kryteriów oceny ofert, w 2013 r. aż w 92% postępowań (przy wartościach zamówień poniżej progów unijnych) i 85% (w zamówieniach powyżej progów unijnych) jako jedyne kryterium zastosowano cenę.
Warto także zwrócić uwagę na przeciętny czas trwania postępowań – pozwoli to skutecznie zaplanować nabywanie potrzebnych dostaw, usługi robót. W przypadku zamówień o wartości nieprzekraczającej progów unijnych czas prowadzenia procedury wyniósł średnio 32 dni. Z kolei w odniesieniu do postępowań o wartości powyżej tych kwot okres ten stanowił 92 dni.
Informacje Departamentu Informacji, Edukacji i Analiz Systemowych Urzędu Zamówień Publicznych