Przypominamy o możliwości potrącania wykonawcy zawieszonych kar umownych (Pzp i ustawa covidowa)

Stan prawny na dzień: 17.01.2023
Przypominamy o możliwości potrącania wykonawcy zawieszonych kar umownych (Pzp i ustawa covidowa)

Przez długi czas z uwagi na stan epidemii a potem zagrożenia epidemicznego ogłoszonego w związku z COVID-19 zamawiający nie mieli prawa potrącać wykonawcom kar umownych zastrzeżonych na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania umowy. W sierpniu 2022 roku uchylono tę regulację i odblokowano wówczas możliwość potrącenia zaległych kar w określonych przedziałach czasowych. Pierwsze kary zamawiający mogli potrącić już w październiku 2022 roku, kolejne od 1 stycznia 2023 r. Następny termin, od którego wolno naliczyć kary, obejmie okres od 1 kwietnia 2023 r. Istotna jest przy tym data wystąpienia zdarzenia, w związku z którym naliczono karę.

Ochronę wykonawców przed potrącaniem kar umownych w związku z trudnościami w realizacji umów wywołanych epidemią COVID-19 regulował art. 15r1 ustawy z  2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 lub innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 2095 ze zm.). Ustawodawca etapowo wycofał ochronę. W zależności od daty zdarzenia, które było przyczyną naliczenia kary, wolno ją potrącić w różnym czasie. Sprawdź konkretne terminy w tabeli.

Od kiedy wolno potrącić wykonawcy kary umowne zawieszone w związku z COVID-19?

Data wystąpienia zdarzenia, które jest podstawą naliczenia kary

Data, od której wolno potrącić naliczoną karę umowną

Do 31 grudnia 2020 r. 

Od 1 października 2022 r.

Od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r.

Od 1 stycznia 2023 r.

Od 1 stycznia 2022 r. do 24 sierpnia 2022 r.

Od 1 kwietnia 2023 r.

Zamawiający może potrącić naliczone kary umowne z wynagrodzenia wykonawcy lub z innych jego wierzytelności, a także dochodzić zaspokojenia z zabezpieczenia należytego wykonania umowy.

Zamawiający mógł potrącić kary z zabezpieczenia przed upływem terminów podanych w tabeli, w sytuacji gdyby ważność zabezpieczenia mijała odpowiednio do 13 października 2022 r, 13 stycznia 2023 r. lub 13 kwietnia 2023 r. Aby móc zaspokoić się z zabezpieczenia po terminach wskazanych w tabeli, należało przedłużyć zabezpieczenie lub wnieść nowe w terminie 14 dni przed upływem ważności pierwotnego zabezpieczenia.

Polecam także inne treści na naszym portalu związane z karami umownymi z umowy o zamówienie publiczne:

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl/portal-zamowienia-publiczne

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska 

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej na rynku inwestycji infrastrukturalnych reprezentujący...