Zamawiający musi wyraźnie wskazać w dokumentach zamówienia, że wynagrodzenie ma charakter ryczałtowy, a przedmiary stanowią jedynie element pomocniczy w kalkulacji ceny. Sam sposób przyjętego rozliczenia wynagrodzenia nie ma nic wspólnego z kalkulacją ceny oferty. Jeżeli zamawiający wskazał, że miała być ona dokonana na podstawie przedmiarów, to do oceny tej sytuacji nie jest wystarczające dodatkowe wyjaśnienie zamawiającego, że wykonawcy nie kwestionowali ryczałtowości ceny i przedmiary były elementem pomocniczym do wyliczenia ceny ofertowej (uchwała Krajowej Izby Odwoławczej z 3 lipca 2017 r., sygn. akt KIO/KD 24/17).
Nie jest również przekonujące tłumaczenie, że wykonawcy mieli możliwość zapoznania się z przedmiotem zamówienia na miejscu, a zaoferowana cena musiała zawierać wszelkie koszty niezbędne do zrealizowania zamówienia. W toku badania dokumentacji Izba stwierdziła, że przedmiary nie były tylko elementem pomocniczym, ale były czymś istotnym w postępowaniu. Przemawiał za tym przede wszystkim fakt, że zamawiający odrzucił dwie oferty za ich niewłaściwe wypełnienie. Samo zapoznanie się z obiektem, gdzie będzie świadczone zamówienie, nie wpływa na konieczność stosowania się wykonawców do dokumentacji, a w tym do przedmiarów przekazanych przez zamawiającego, gdzie zostaje wykazane faktyczne objęcie ofertą wszystkich kosztów niezbędnych do zrealizowania pełnego przedmiotu zamówienia.
Zamawiający mógł w siwz wskazać, że cenę ofertową należy wycenić w sposób ryczałtowy i ewentualne kosztorysy nie będą brane pod uwagę w trakcie wyboru najkorzystniejszej oferty. Nie zawarł jednak takiej informacji w specyfikacji.