Środki ochrony prawnej przysługują wykonawcy, uczestnikowi konkursu oraz innemu podmiotowi, jeżeli ma lub miał interes w uzyskaniu zamówienia lub nagrody w konkursie oraz poniósł lub może ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy.
W myśl postanowień art. 505 ust. 1 ustawy Pzp interes wykonawcy w uzyskaniu zamówienia oznacza możliwość jego otrzymania. Interes posiada wykonawca, który wskutek niezgodnych z prawem czynności lub zaniechań zamawiającego traci możliwość uzyskania zamówienia. Co istotne, w wyniku niezgodnych z prawem czynności lub zaniechań zamawiającego, a nie w wyniku własnych zaniedbań. Podkreślenia wymaga, że celem postępowania odwoławczego nie jest zapewnienie zgodności czynności zamawiającego z prawem in abstracto.
Nie sposób również uznać, że w sytuacji, gdy wykonawca z pełną świadomością złożył ofertę niezgodną z warunkami zamówienia, poniósł lub mógł ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy. Celem postępowania odwoławczego nie jest umożliwienie wykonawcy naprawienia błędów poprzez nakazanie unieważnienia postępowania i umożliwienie mu ponownego złożenia oferty, tym razem zgodnej z warunkami zamówienia.
Wykonawca, pomimo, że zauważył wadę postępowania, tj. brak możliwości zaoferowania asortymentu spełniającego wszystkie wymagania zamawiającego, po pierwsze - złożył wniosek o wyjaśnienie treści SWZ po terminie wskazanym w ustawie. Po drugie - nie wniósł odwołania wobec treści warunków zamówienia, po trzecie - nie bacząc na to, że na rynku nie ma asortymentu spełniającego wszystkie wymagania zamawiającego, zdecydował się złożyć ofertę i zaproponował dwa asortymenty, z których żaden nie spełniał (w całości) wymagań zamawiającego. Wykonawca, podmiot profesjonalny, który jest uczestnikiem wielu postępowań o udzielenie zamówienia publicznego i na pewno zdaje sobie sprawę jak bardzo sformalizowane jest owe postępowanie, składa ofertę, która jest niezgodna z warunkami zamówienia tłumacząc, że zamawiający po terminie składania ofert może niejako "przymknąć oko" na pewne, w ocenie wykonawcy, nieistotne wymagania i wybrać sobie jeden z zaoferowanych preparatów ewentualnie użyć dwóch.
Wykonawca przyznał, że żaden z zaoferowanych produktów nie spełnia wszystkich wymagań zamawiającego. Co za tym idzie, to nie czynności zamawiającego uniemożliwiły mu uzyskanie zamówienia, a wykonawca sam pozbawił się możliwości uzyskania zamówienia.
Sygnatura
Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 3 marca 2025 r. sygn. akt KIO 407/25