ODPOWIEDŹ NA ODWOŁANIE

Stan prawny na dzień: 17.05.2024

Po wniesieniu odwołania przez wykonawcę (lub inny uprawniony podmiot) zamawiający ma szansę ustosunkować się do stanowiska odwołującego w odpowiedzi na odwołanie.

Zgodnie z art. 521 ust. 2 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych  zamawiający w odpowiedzi na odwołanie ustosunkowuje się do treści odwołania, wskazuje twierdzenia i dowody na uzasadnienie swoich wniosków lub w celu odparcia wniosków i twierdzeń powołanych w odwołaniu.

W komentarzu UZP do art. 521 (nb. 2) wyjaśniono, że „(...) w odpowiedzi na odwołanie zamawiający może zatem:

1)       zgłaszać wnioski formalne odnośnie do odwołania, domagając się odrzucenia odwołania lub zwrotu odwołania. Izba z urzędu bada, czy w stanie faktycznym sprawy zaistniały przesłanki do odrzucenia odwołania i do zwrotu odwołania. Jednakże nie ma przeszkód, aby zamawiający zgłosił w odpowiedzi na odwołanie wniosek w tym zakresie, wskazując na okoliczności uzasadniające wniosek;

2)       domagać się oddalenia odwołania, jeżeli uznaje odwołanie za nieuzasadnione;

3)       uwzględnić w całości lub w części zarzuty przedstawione w odwołaniu (zob. art. 522–523 Pzp)”.

Odpowiedź na odwołanie zamawiający może wnieść do czasu otwarcia rozprawy.

Na stronie internetowej Urzędu Zamówień Publicznych zamieszczony jest wzór odpowiedzi na odwołanie, z którego może skorzystać każdy zainteresowany.

Podstawa prawna

art. 521 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm.).

Autor:

Krzysztof Hodt

Krzysztof Hodt

Krzysztof Hodt

Praktyk z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, aktualnie specjalista w wydziale zamówień publicznych jednej z największych instytucji zamawiających w Polsce.
Słowa kluczowe:
odwołanie od decyzji