PRZYSTĄPIENIE DO ODWOŁANIA KIO

Stan prawny na dzień: 22.10.2024

Przystępując do odwołania, wykonawca staje się uczestnikiem postępowania odwoławczego, przez co nabywa prawo do podejmowania określonych czynności w jego toku. Przystąpienie do odwołania KIO służy zatem ochronie interesu uczestnika postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w postępowaniu odwoławczym. Brak przystąpienia do odwołania natomiast pozbawia wykonawcę prawa do kwestionowania czynności zamawiającego podjętej w przetargu na skutek wszczęcia postępowania odwoławczego przed KIO.

Terminie na wniesienie przystąpienia

Wykonawca może zgłosić przystąpienie do postępowania odwoławczego w terminie 3 dni od dnia otrzymania kopii odwołania. Termin na zgłoszenie przystąpienia jest terminem zawitym, nie podlega wydłużeniu ani przywróceniu. Uchybienie terminowi do zgłoszenia przystąpienia skutkuje nieskutecznością przystąpienia. Liczy się data wniesienia przystąpienia do prezesa Izby, to znaczy data, w której prezes KIO to przystąpienie otrzyma.

Zgłoszenie przystąpienia do postępowania przed KIO – wymogi formalne

Przystąpienie do postępowania odwoławczego wnosi się w formie pisemnej albo formie elektronicznej, albo w postaci elektronicznej opatrzonej podpisem zaufanym osoby uprawnionej do reprezentowania wykonawcy zgłaszającego przystąpienie. Dopuszczalne jest zatem opatrzenie przystąpienia sporządzonego w postaci elektronicznej zarówno podpisem kwalifikowanym jak i podpisem zaufanym. Niedopuszczalne jest natomiast stosowanie podpisu osobistego.

Zgłoszenie przystąpienia doręcza się prezesowi KIO, a kopię przystąpienia przesyła się zamawiającemu oraz wykonawcy wnoszącemu odwołanie. Do zgłoszenia przystąpienia dołącza się dowód przesłania kopii zgłoszenia przystąpienia zamawiającemu oraz wykonawcy wnoszącemu odwołanie.

Od przystąpienia do postępowania odwoławczego nie pobiera się opłaty.

Przystępujący wskazuje stronę, do której przystępuje i wykazuje interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść strony, do której przystępuje.

Kiedy przystępujący stają się uczestnikami postępowania odwoławczego przed Krajową Izbą Odwoławczą?

Jeżeli wykonawcy, którzy przystąpili do postępowania odwoławczego:

  • wykażą interes w tym, aby odwołanie zostało rozstrzygnięte na korzyść jednej ze stron,
  • złożą przystąpienie w terminie ustawowym, z zachowaniem ustawą przewidzianej formy,
  • wykażą, że zgłoszenie przystąpienia zostało przesłane zamawiającemu i odwołującemu (załączą dowód przesłania zgłoszenia przystąpienia),

stają się uczestnikami postępowania odwoławczego.

Braki formalne przystąpienia

Ustawa Pzp nie przewiduje możliwości usunięcia braków zgłoszenia przystąpienia. Jeżeli przystąpienie będzie obarczone brakami, zostanie uznane przez Izbę za nieskuteczne.

KIO nie wydaje postanowienia stwierdzającego skuteczność bądź nieskuteczność
przystąpienia. Jeżeli KIO uzna, że przystąpienie jest skuteczne, przystępujący bierze udział w postępowaniu odwoławczym. W praktyce KIO często zawiera w protokole rozprawy informację odnośnie do skuteczności lub nieskuteczności przystąpienia (zob. wyrok KIO z 7 września 2021 r., sygn. akt KIO 2372/21).

Nie później niż do czasu otwarcia rozprawy, zamawiający lub odwołujący może zgłosić opozycję wobec przystąpienia innego wykonawcy. Warunkiem skuteczności takiego działania jest uprawdopodobnienie, że wykonawca nie ma interesu w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść strony, do której przystąpił. KIO uwzględnia lub oddala opozycję, a postanowienie w tej sprawie może zostać wydane na posiedzeniu niejawnym. Na postanowienie o uwzględnieniu albo oddaleniu opozycji nie przysługuje skarga do sądu.

Wykonawca, który skutecznie przystąpił do postępowania odwoławczego, ma możliwość podejmowania czynności procesowych w postępowaniu odwoławczym, w szczególności może:

  • zgłosić sprzeciw wobec uwzględnienia przez zamawiającego odwołania,
  • brać udział w rozprawie (posiedzeniu),
  • zajmować stanowisko w przedmiocie odwołania,
  • zgłaszać wnioski dowodowe,
  • wnieść skargę na orzeczenie KIO do sądu okręgowego.

Czynności podejmowane przez przystępującego nie mogą pozostawać w sprzeczności z czynnościami i oświadczeniami strony, do której przystąpił. Nie dotyczy to uprawnienia do zgłoszenia sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego zarzutów odwołania.

Autor:

Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

Ekspert z zakresu zamówień publicznych, wieloletni praktyk działający zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców, autor licznych profesjonalnych publikacji z dziedziny zamówień publicznych, w...