Błąd w obliczeniu ceny zachodzi wówczas, gdy cena oferty została obliczona w sposób niezgodny ze sposobem jej obliczenia podanym w dokumentacji przetargowej lub gdy w cenie oferty uwzględniono niewłaściwą stawkę VAT (por. m.in. wyrok KIO z 16 maja 2018 r., sygn. akt KIO 827/18). Ocena, czy mamy do czynienia z błędem, musi być odniesiona do treści siwz, zawierającej wytyczne w zakresie sposobu obliczenia ceny ofertowej (wyrok KIO z 27 czerwca 2019 r., sygn. akt KIO 1050/19).
Zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp zamawiający odrzuca ofertę, jeżeli zawiera błędy w obliczeniu ceny lub kosztu. Jak wskazuje się w orzecznictwie, warunkiem koniecznym, aby ustalić ziszczenie się podstawy odrzucenia oferty, o której mowa w ww. przepisie jest stwierdzenie, że doszło do popełnienia przez wykonawcę tego rodzaju błędu, który skutkuje tym, iż cena podana w ofercie jest ceną nieprawidłową (wyrok KIO z 27 czerwca 2019 r., sygn. akt KIO 1050/19).
Wymaga to zatem stwierdzenia, iż odmienność sposobu obliczenia ceny przez wykonawcę skutkowałaby tym, iż cena oferty byłaby inna, gdyby wykonawca ściśle zastosował się do sposobu jej obliczenia wskazanego w specyfikacji istotnych warunków zamówienia (por. m.in. wyrok KIO z 28 marca 2018 r., sygn. akt KIO 485/18).
O korekcie ofert zgodnie z regulacjami ustawy Pzp przeczytasz m.in. w artykułach:
Podstawa prawna