UZP o elektronicznych zaświadczeniach z Krajowego Rejestru Karnego

Stan prawny na dzień: 24.11.2020
UZP o elektronicznych zaświadczeniach z Krajowego Rejestru Karnego

Informacja z Krajowego Rejestru Karnego na potwierdzenie braku podstaw wykluczenia zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 13, 14, 21 ustawy Pzp oraz art. 24 ust. 5 pkt 5, 6 ustawy Pzp w postępowaniu o udzielenie zamówienia prowadzonym w progach unijnych sporządzona w oryginale w postaci dokumentu elektronicznego nie wymaga dodatkowego opatrzenia kwalifikowanym podpisem elektronicznym przez wykonawcę albo odpowiednio podmiot, na którego zdolnościach lub sytuacji polega wykonawca na zasadach określonych w art. 22a ustawy Pzp lub przez podwykonawcę.

Aby pozyskać zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego wykonawca może złożyćzapytanie lub wniosek za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Wówczas w odpowiedzi na taki wniosek informacja o osobie bądź podmiocie zbiorowym oraz inne pisma w postępowaniu toczącym się na podstawie tego zapytania lub wniosku są także doręczane za pośrednictwem systemu teleinformatycznego (zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy z 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym.

Zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy o KRK, informację o osobie oraz o podmiocie zbiorowym doręczane za pośrednictwem systemu teleinformatycznego opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym osoby upoważnionej do ich wydania. Natomiast tryb udzielania z Krajowego Rejestru Karnego informacji o osobach oraz o podmiotach zbiorowych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego określa rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 18 czerwca 2014 r. w sprawie trybu udzielania z Krajowego Rejestru Karnego informacji o osobach oraz o podmiotach zbiorowych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

Zgodnie z § 3 ust. 1 i 2 powyższego rozporządzenia informacji z Krajowego Rejestru Karnego oraz rejestru karnego państwa obcego za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udziela się przez elektroniczną platformę usług Ministerstwa Sprawiedliwości. Platforma ta umożliwia:

  • złożenie zapytania lub wniosku,
  • otrzymanie informacji z Krajowego Rejestru Karnego lub informacji z rejestru karnego państwa obcego oraz
  • składanie i doręczanie innych pism w postępowaniu toczącym się na podstawie zapytania lub wniosku.

Elektroniczna informacja z Krajowego Rejestru Karnego jest wydawana jako dokument w formacie XML opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Wydany dokument ma postać pliku XML, który można zapisać na informatycznym nośniku danych (np. pamięć USB, płyta CD, DVD).

Wnioskodawca otrzymuje archiwum w formacie zip zawierające:

  • plik xml z odpowiedzią,
  • plik z kwalifikowanym podpisem elektronicznym odpowiedzi oraz
  • wizualizację odpowiedzi w formacie pdf.

W celu potwierdzenia braku podstaw wykluczenia określonych art. 24 ust. 1 pkt 13, 14, 21 ustawy Pzp oraz art. 24 ust. 5 pkt 5, 6 ustawy Pzp wykonawca może przedłożyć taki właśnie oryginalny dokument stanowiący informację z Krajowego Rejestru Karnego o osobie i informację o podmiocie zbiorowym. Wykonawca powinien przekazać wówczas zamawiającemu co najmniej dwa pliki, tj.:

1)     xml z odpowiedzią oraz

2)     plik z kwalifikowanym podpisem elektronicznym odpowiedzi.

Wykonawca nie powinien opatrywać takiego oryginału dokumentu dodatkowo swoim kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat urzędowych zaświadczeń potwierdzających warunki udziału w postępowaniu zajrzyj do artykułów:

Opracowanie:

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne z zakresu prawa zamówień publicznych i weryfikujący poprawność ofert składanych przez poszczególne działy spółki,

od wielu lat redaktor prowadząca publikacji o tematyce zamówień publicznych skierowanych do zamawiających i wykonawców

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej na rynku inwestycji infrastrukturalnych reprezentujący...

Powiązane treści