Uzupełnienie treści oferty

Stan prawny na dzień: 19.12.2024
Ewentualnemu uzupełnieniu podlegają przedmiotowe środki dowodowe, a nie dokumenty stanowiące treści oferty.

Ewentualnemu uzupełnieniu podlegają przedmiotowe środki dowodowe, a nie dokumenty stanowiące treści oferty.

Oferta może być złożona wyłącznie w terminie składania ofert i co do zasady nie podlega po tym terminie zmianom. Wynika to z art. 219 ust. 1 ustawy Pzp. Z powyższego przepisu wynika zatem, że oferta musi być złożona i skonkretyzowana w terminie składnia ofert, a wszelkie uzupełnienia dokumentów czy też składane przez wykonawcę wyjaśnienia muszą mieścić się w jej granicach i mogą służyć wyłącznie wykazaniu prawidłowości jej treści. Przyjęcie poglądu, że po upływie terminu składania ofert wykonawca może złożyć dokument w postaci kopii karty identyfikującej pojazd, czyli de facto dokument identyfikujący przedmiot oferty, godziłoby w podstawowe zasady udzielania zamówień publicznych i mogłoby prowadzić do manipulacji treścią ofert w zależności od okoliczności ujawnionych po otwarciu ofert, dając wykonawcy nieuprawnioną przewagę nad innymi wykonawcami.

Celem przedmiotowych środków dowodowych jest potwierdzenie zgodności oferowanych dostaw, usług lub robót budowlanych z wymaganiami, cechami lub kryteriami określonymi w opisie przedmiotu zamówienia lub opisie kryteriów oceny ofert, lub wymaganiami związanymi z realizacją zamówienia, nie zaś konkretyzacja treści oferty (por. wyrok KIO 1162/23 oraz KIO 2619/22).

W rozpoznawanej sprawie z postanowień SWZ wynikała konieczność złożenia kopii karty identyfikującej pojazd wraz z ofertą oraz, że dokument ten nie podlega uzupełnieniu. Jednocześnie dokument ten nie został określony jako przedmiotowy środek dowodowy.

W konsekwencji powyższych zapisów SWZ Izba stwierdziła, że dokument w postaci kopii karty identyfikującej pojazd stanowił treść oferty, ponieważ umożliwiał zamawiającemu konkretyzację i ustalenie treści oferty. Możliwość uzupełnienia przedmiotowych środków dowodowych na podstawie art. 107 ust. 2 ustawy Pzp, nie dotyczy informacji tworzących treść oferty. W efekcie zamawiający nie miał żadnych podstaw, aby wezwać wykonawcę do uzupełnienia tego dokumentu. Skoro wykonawca nie załączył kopii tego dokumentu do oferty, to Izba stwierdziła, że zamawiający w sposób prawidłowy dokonał odrzucenia oferty wykonawcy.

Sygnatura

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 19 listopada 2024 r. sygn. akt  KIO 3996/24

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

specjalistka z zakresu zamówień publicznych, zawodowo związana z dużymi instytucjami zamawiającymi w Polsce działającymi w branży infrastrukturalnej, uczestniczka procesu legislacyjnego związanego z...