Warunki udziału w postępowaniu formułuj adekwatnie do celu, jaki chcesz uzyskać

Stan prawny na dzień: 30.10.2017
1cce0a9dcdd1c6cf5721df60b127175ac3fdaab2-medium

Proporcjonalność warunków udziału w postępowaniu do przedmiotu zamówienia oznacza, że mają być one adekwatne do osiągnięcia celu, jaki stawia sobie zamawiający. Chodzi w tym przypadku o wybór wykonawcy dającego rękojmię należytego wykonania umowy. Zasada proporcjonalności oznacza, że opisane warunki muszą być uzasadnione wartością zamówienia, charakterystyką, zakresem, stopniem złożoności lub warunkami jego realizacji. Nie powinny ograniczać dostępu do zamówienia wykonawcom dającym rękojmię jego należytego wykonania (wyrok z 15 maja 2017 r., sygn. akt KIO 714/17).

Zamawiający określa warunki udziału w postępowaniu oraz wymagane od wykonawców środki dowodowe w sposób proporcjonalny do przedmiotu zamówienia oraz umożliwiający ocenę zdolności wykonawcy do jego należytego wykonania, wyrażając je w szczególności jako minimalne poziomy zdolności.

Postawienie zbyt wygórowanego warunku udziału w postępowaniu może faworyzować duże przedsiębiorstwa, dyskryminując mniejszych dostawców, którzy mogliby z powodzeniem wykonać zamówienie. Takie ograniczenie kręgu oferentów dopuszczonych do wzięcia udziału w postępowaniu może udaremniać realizację celu dyrektyw wspólnotowych w dziedzinie zamówień publicznych, jakim jest otwarcie rynku zamówień na konkurencję (orzeczenie ETS z 4 grudnia 2003 r. w sprawie C-448/01 EVN AG I Wienstrom GmbH). 

Zamawiający powinien dokonywać tzw. testu proporcjonalności warunków polegającego na wykazaniu, czy podjęte przez niego działania są adekwatne i konieczne do osiągnięcia wybranego celu. Jest on bowiem zobowiązany zachować niezbędną równowagę między interesem polegającym na uzyskaniu rękojmi należytego wykonania zamówienia a interesem potencjalnych wykonawców, których przez wprowadzenie nadmiernych wymagań nie można z góry eliminować z udziału w postępowaniu (wyrok z 16 września 1999 r., sygn. akt C-414/97 Komisja Wspólnot Europejskich v. Królestwo Hiszpanii).

Źródło: www.uzp.gov.pl

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne z zakresu prawa zamówień publicznych i weryfikujący poprawność ofert składanych przez poszczególne działy spółki,

od wielu lat redaktor prowadząca publikacji o tematyce zamówień publicznych skierowanych do zamawiających i wykonawców

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej na rynku inwestycji infrastrukturalnych reprezentujący...