warunki udziału w postępowaniu siwz

Warunki udziału w postępowaniu

Warunki udziału w postępowaniu – czego mogą dotyczyć i jak je sprawdzić

Warunki udziału w postępowaniu to wymogi, jakie zamawiający stawia osobie wykonawcy. Mogą dotyczyć jego sytuacji podmiotowej – np. doświadczenia, wiedzy, zasobów technicznych i zawodowych. Należy je sformułować w SWZ i ogłoszeniu, wskazując tam, jakie dokumenty złożą wykonawcy, aby poświadczyć warunki. Czy zawsze trzeba postawić warunki udziału w postępowaniu? Czego konkretnie mogą dotyczyć warunki? Sprawdź w poniższym artykule.

W tym artykule
  • Zanim zamawiający rozpocznie przetarg, powinien ustalić, czy do wykonania zamówienia podmiot będzie potrzebować uprawnień. Wówczas należy sformułować taki warunek (art. 112 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp).
  • Warunek udziału w postępowaniu dotyczący zdolności do występowania w obrocie gospodarczym nie może dyskryminować osób fizycznych, które nie są przedsiębiorcami. Mogą oni bowiem nadal, zgodnie z art. 7 pkt 30 ustawy Pzp, ubiegać się o zamówienie również bez wpisu w odpowiednim rejestrze.
  • Wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia, spośród których tylko jeden spełnia warunek dotyczący uprawnień, są zobowiązani dołączyć  do oferty odpowiednie oświadczenie. Musi z niego wynikać, które roboty, dostawy lub usługi wykonają poszczególni z nich.
  • Zamawiający w przypadku zdolności finansowej i ekonomicznej może wymagać, aby wykonawca przedstawił informacje na temat rocznego sprawozdania finansowego. W szczególności można żądać od niego informacji na temat stosunku aktywów do zobowiązań.
  • Stawiając warunek finansowo-ekonomiczny, należy go odnieść do wielkości przedsięwzięcia, nakładu, jaki musi ponieść wykonawca oraz sposobu płatności wynagrodzenia wykonawcy.
  • Badaniu podlega rzeczywista zdolność wykonawcy do realizacji zamówienia. Dlatego też zamawiający może weryfikować zdolność techniczną lub zawodową podczas całego postępowania.

Kwestie związane z warunkami udziału w postępowaniu omawiamy także w artykułach:

Kiedy zmienić warunek udziału z uwagi na pytania i sugestie wykonawców?

Pytanie:

Warunek udziału, jaki zamawiający sformułował w SWZ brzmi: „O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu dotyczące:

  • zdolności technicznej lub zawodowej – wykonawca powinien wykazać, że wykonał należycie nie wcześniej niż w okresie ostatnich 5 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie: co najmniej dwie roboty budowlane, z których każda polegała na budowie lub przebudowie drogi o nawierzchni bitumicznej lub betonowej lub mineralno-bitumicznej i długości minimum 2 km. Dodatkowe informacje dotyczące warunków udziału w postępowaniu:

1)     wykonawca powinien w wykazie robót wyraźnie określić zakres robót (w tym długość odcinka i rodzaj nawierzchni), aby można było ustalić, czy spełnia warunek udziału w postępowaniu,

2)     zgodnie z orzeczeniem TSUE C-387/14 (ESAPROJEKT) – odpowiedź na pytanie czwarte – zamawiający wskazuje, że w przypadku wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia lub w przypadku korzystania z podmiotów udostępniających zasoby na podstawie art. 118 ustawy Pzp wykonawca lub minimum jeden wykonawca wspólnie ubiegający się o zamówienie lub minimum jeden podmiot udostępniający zasoby musi posiadać pełne doświadczenie wskazane w warunku udziału w postępowaniu wskazane w pkt. 6.1.4 SWZ – dotyczy to konieczności wykazania doświadczenia wynikającego z powtarzalności wykonanych robót tj. wykonania minimum 2 robót przez jeden podmiot”.

Wykonawca zadał pytanie: „Czy zamawiający uzna spełnienie warunku udziału w postępowaniu, jeśli wykonawca wykaże, że dysponuje dwiema robotami budowlanymi gdzie każda polegała na budowie kilku dróg o nawierzchni bitumicznej i nawierzchni z betonowych płyt typu JOMB w ramach jednego zadania polegającego na wykonaniu prac związanych z zagospodarowaniem poscaleniowym, których łączna długości wynosiła minimum 2 km”.

Jak odpowiedzieć wykonawcy na takie pytanie? Czy dostosować się do jego zakresu wykonanych robót czy ewentualnie poprawić warunek, zmniejszając zakres (tj. min. 1 robota)?

Czy zgodnie z nową ustawą Pzp zamawiający może nie stawiać warunków udziału w postępowaniu?

Pytanie:

Proszę o wyjaśnienie kwestii dotyczącej potwierdzenia braku podstaw wykluczenia wykonawcy oraz warunków oddziału w postępowaniu. Przytoczę przepisy ustawy:

  • „Art. 57. O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy:

1) nie podlegają wykluczeniu;

2) spełniają warunki udziału w postępowaniu, o ile zostały one określone przez zamawiającego”.

  • „Art. 125. 1. Do wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo do oferty wykonawca dołącza oświadczenie o niepodleganiu wykluczeniu, spełnianiu warunków udziału w postępowaniu lub kryteriów selekcji, w zakresie wskazanym przez zamawiającego”.

Zgodnie z art. 57 pkt 2 ustawy Pzp zamawiający może, ale nie musi, określić warunków udziału w postępowaniu, o czym świadczy zapis „o ile zostały one określone przez zamawiającego”. Jeżeli zatem w danym postępowaniu zamawiający nie będzie stawiał jakichkolwiek warunków udziału, to czy może (powinien) żądać od wykonawcy oświadczenia o spełnieniu warunków, o którym mowa w art. 125 ust. 1 ustawy Pzp? Czy zamawiający może określić warunki udziału w postępowaniu, a na dowód ich spełnienia żądać od wykonawcy jedynie oświadczenia o spełnieniu warunków (odpowiednio JEDZ) bez jakichkolwiek innych środków dowodowych? Czy w postępowaniu o udzielenie zamówienia (zarówno powyżej jak i poniżej progów unijnych) podmiotowym środkiem dowodowym na potwierdzenie braku podstaw wykluczenia wykonawcy może być jedynie oświadczenie wykonawcy, o którym mowa w art. 125 ust. 1 ustawy Pzp?