Wyjaśnienia wykonawcy nie mogą kreować zupełnie nowego oświadczenia woli

Stan prawny na dzień: 27.12.2021
Wyjaśnienia wykonawcy nie mogą kreować zupełnie nowego oświadczenia woli

Wynikająca z art. 223 ust. 1 ustawy Pzp zasada niezmienności oferty gwarantuje zachowanie podstawowych zasad udzielania zamówień publicznych, w tym przede wszystkim reguły równego traktowania wykonawców. Zmiany oferty są dopuszczalne tylko w ściśle określonych ustawą przypadkach. Przy czym nieuprawniona jest wykładnia oświadczenia woli wprost przeciwna do jasnego brzmienia tego oświadczenia (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 15 października 2021 r., sygn. akt KIO 2874/21).

Cywilnoprawne reguły wykładni oświadczeń woli obowiązują również przy udzielaniu zamówień publicznych. Nie można ich jednak rozumieć w ten sposób, że będą prowadzić do skutków, które nie dają się pogodzić z naczelnymi zasadami udzielania zamówień publicznych, w tym regułą uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców.

Aby zaistniały podstawy do wezwania wykonawcy do złożenia wyjaśnień zgodnie z art. 223 ust. 1 ustawy Pzp, treść oferty powinna być niejasna lub budzić wątpliwości. W przeciwnym wypadku można je uznać za niedozwolone negocjacje treści oferty. Takie negocjacje  wystąpią wówczas, gdy wykonawca w wyjaśnieniach zmieni wcześniejszą ofertą. W rozpoznawanej przez KIO sprawie jasne i precyzyjne oświadczenie z formularza ofertowego wykonawca   zmienił w swoich wyjaśnieniach na zupełnie inną informację. Mianowicie wskazał na informację o ostatecznej kwocie zwiększonego abonamentu, a nie o kwocie, o jaką abonament zostanie zwiększony. Właściwa kwota, która podlegała wpisaniu do formularza, była według wyjaśnień inna. Stanowiło to zatem zupełnie nowe, odmienne od pierwotnego, oświadczenie woli.

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

Specjalistka z zakresu zamówień publicznych zawodowo związana z największą instytucją zamawiającą w Polsce działającą w branży inwestycji infrastrukturalnych, uczestniczka procesu legislacyjnego...