Wykonawca jest traktowany w postępowaniu jak profesjonalista i z tej perspektywy są oceniane jego czynności

Stan prawny na dzień: 26.04.2021
Wykonawca jest traktowany w postępowaniu jak profesjonalista

Działania, jakie podejmują w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, zamawiający i wykonawcy, należy oceniać przez pryzmat art. 355 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.), a to z uwagi na odesłanie zawarte w art. 14 ust. 1 ustawy Pzp. Zgodnie z art. 355 § 1 kc
dłużnik jest zobowiązany zachować staranność ogólnie wymaganą w stosunkach danego rodzaju (tzw. należytą staranność). W odniesieniu do profesjonalistów, za których uznaje się wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia, miernik staranności ulega podwyższeniu. Artykuł 355 § 2 kc precyzuje bowiem, że należytą staranność dłużnika
w zakresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej określa się przy uwzględnieniu jej zawodowego charakteru (wyrok z 3 października 2019 r., sygn. akt KIO 1826/19).

Zamawiający wymagał w postępowaniu, aby wykonawca realizował zamówienie przy udziale kierownika budowy posiadającego uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi w specjalności inżynieryjnej mostowej bez ograniczeń.

Konsorcjum nie sprostało temu wymogowi. Wykonawca oparł się bowiem jedynie – jak sam stwierdził – na zapewnieniach kierownika. Izba orzekła, że od konsorcjum należało oczekiwać zweryfikowania tych zapewnień na podstawie dokumentów potwierdzających:

1)     posiadanie przez ww. osobę wymaganych uprawnień,

2)     wykonywanie przez wskazaną osobę obowiązków kierownika budowy, ponieważ wyłącznie takiego doświadczenia zamawiający oczekiwał.

Tymczasem wykonawca zaniechał takiej weryfikacji. Powyższe informacje (dotyczące uprawnień i doświadczenia) miały istotny wpływ na podjęte przez zamawiającego czynności w postępowaniu, jaką było przyznanie ofercie konsorcjum punktów w kryterium pozacenowym. Dlatego KIO uznała, że wykonawca zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 17 ustawy Pzp podlegał wykluczeniu z prowadzonego postępowania.  

Wyrok wydano na podstawie przepisów uchylonej ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. poz. 2019 r. poz. 1843 ze zm.).

Źródło: www.uzp.gov.pl

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej na rynku inwestycji infrastrukturalnych reprezentujący...