Zamawiający jest uprawniony do ograniczenia wzięcia udziału w postępowaniu tym wykonawcom, którzy posiadają zaległości w zakresie podatków. Chodzi również o te zaległości, które nie zostały potwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu lub ostateczną decyzją administracyjną (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 22 maja 2018 r., sygn. akt KIO 899/18).
Dyspozycja art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy Pzp wskazuje na wykluczenie z postępowania wykonawcy, który naruszył swoje obowiązki w zakresie płatności podatków, co zamawiający jest w stanie wykazać stosownymi środkami dowodowymi. Chodzi o takie naruszenie obowiązków w zakresie płatności, które nie zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu ani też ostateczną decyzją administracyjną o zaleganiu z płatnością podatku.
W sytuacji, gdy wobec wykonawcy wydano taką decyzję administracyjną lub wyrok sądu, zamawiający jest zobowiązany go wykluczyć. Jest to przesłanka obligatoryjna, wynikająca wprost z ustawy Pzp, a jej zastosowanie nie wymaga uprzedniego wskazania takiej podstawy wykluczenia w ogłoszeniu o zamówieniu, siwz lub zaproszeniu do negocjacji.