Ustawa Pzp zobowiązuje zamawiających zgodnie art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp, z zastrzeżeniem jej art. 87 ust. 2 pkt 3, do odrzucenia oferty, o ile jej treść nie odpowiada treści siwz. Odrzucenie oferty, biorąc pod uwagę dodatkowo zastrzeżenie, jakie uczynił ustawodawca, nie może nastąpić z powodów formalnych, błahych i niewpływających na treść złożonej oferty oraz wówczas gdy zamawiający ma możliwość poprawienia błędów, jakie zawiera oferta (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 1 czerwca 2020 r., sygn. akt KIO 520/20).
O zgodności treści oferty z treścią siwz przesądza ich porównanie. Ewentualną niezgodność między tymi dokumentami należy oceniać z uwzględnieniem pojęcia oferty zdefiniowanego w art. 66 Kodeksu cywilnego. Chodzi tu o niezgodność oświadczenia woli wykonawcy z oczekiwaniami zamawiającego w odniesieniu do merytorycznego zakresu przedmiotu zamówienia.
Niezgodność treści oferty z treścią siwz – która to stanowi obligatoryjną przesłankę odrzucenia oferty z postępowania o udzielenie zamówienia, z zastrzeżeniem art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp – zachodzi, gdy zawartość merytoryczna złożonej w danym postępowaniu oferty nie odpowiada pod względem zakresu przedmiotu zamówienia albo sposobu jego wykonania ukształtowanym przez zamawiającego i zawartym w siwz wymaganiom.
Obowiązkiem wykonawcy przystępującego do postępowania o udzielenie zamówienia publicznego jest złożenie oferty zgodnej z postanowieniami siwz (por. wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z 10 lipca 2008 r., sygn. akt V Ca 1109/08). Odzwierciedleniem znajomości wymagań siwz, a tym samym wymagań zamawiającego co do przedmiotu zamówienia i sposobu jego realizacji jest złożona w postępowaniu o udzielenie zamówienia oferta.
Może zainteresują Cię artykuły o zbliżonej tematyce? Sprawdź: