Jeżeli przedmiotem umowy o zamówienia publiczne są roboty budowlane to wykonawca, podwykonawca lub dalszy podwykonawca musi przedłożyć zamawiającemu poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię umowy o podwykonawstwo.
Ustawa Prawo zamówień publicznych wskazuje, że ten konieczność przedłożenia kopii umowy o podwykonawstwo należy wykonawców terminie siedmiu dni od momentu jej zawarcia (art. 143b ust. 5). Przy czym należy pamiętać, że obowiązek dotyczy również sytuacji, gdy przedmiotem umowy o podwykonawstwo są dostawy lub usługi, jednak są wykonywane w ramach zamówienia publicznego na roboty budowlane. Nie dotyczy to jednak umów, których kwota nie przekracza0,5% wartości umowy o zamówienie publicznego oraz umów o podwykonawstwo, których przedmiot został wskazany przez zamawiającego w siwz, jako niepodlegający niniejszemu obowiązkowi. Zgodnie z art. 143b ust. 8 ustawy Pzp wyłączenie, o którym mowa w zdaniu pierwszym, nie dotyczy umów o podwykonawstwo o wartości większej niż 50.000 zł.
Niestety ustawodawca nie wskazał jakie są konsekwencje za niedotrzymanie terminu przewidzianego na złożenie u zamawiającego kopii umowy o podwykonawstwo. Przewidziana sankcja, która miała odstraszać wykonawców od niepłacenie należnego wynagrodzenia lub nieterminowych wypłat firmom podwykonawczym nie ma tutaj zastosowania. Zapłata podwykonawcy dokonana bezpośrednio przez zamawiającego dotyczy bowiem sytuacji, w której umowa o podwykonawstwo została wcześniej zaakceptowana i dopiero po tym prace zostały wykonane. Natomiast w sytuacji, gdy umowa o podwykonawstwo w ogóle nie zostanie przedłożona zamawiającemu trudno mówić o jej akceptacji.