Kluczowe dla oceny, czy warunek został określony w proporcjonalny sposób, jest udzielenie odpowiedzi, czy stopień ograniczenia konkurencji uzasadniają potrzeby zamawiającego. Należy także stwierdzić, czy warunek w brzmieniu opisanym przez zamawiającego można uznać za proporcjonalny (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 29 stycznia 2021 r., sygn. akt KIO 3489/20).
W rozstrzyganym przypadku KIO uznała, że powyższe przesłanki istnieją. Przedmiotem zamówienia był serwis specjalistycznego sprzętu wysokiej jakości, którego niewłaściwe działanie miało wpływ na zdrowie i życie pacjentów oraz bezpieczeństwo personelu medycznego. Zamawiającym był szpital onkologiczny, w którym na co dzień diagnozuje się ciężkie przypadki, a właściwa diagnostyka ma wpływ na dobór najbardziej odpowiednich dla pacjenta metod leczenia, co decyduje niekiedy nawet o jego życiu. Aby zatem zapewnić prawidłowe serwisowanie urządzeń, ważne jest, aby taki serwis wykonywały osoby posiadające stosowne doświadczenie i przeszkolone na odpowiednim poziomie. Poziom taki zapewnić mógł jedynie producent urządzeń lub upoważniony przez niego przedstawiciel.
Warunek udziału odnosił się do zapewnienia przez wykonawcę dostępu, w trakcie realizacji zamówienia, do odpowiednio wykwalifikowanego personelu serwisowego, tj. takiego, którego kwalifikacje potwierdził producent. Izba zgodziła się, że przepisy prawa powszechnie obowiązującego nie określają, jakie uprawnienia powinny posiadać osoby serwisujące sprzęt. Nie stoi to jednak na przeszkodzie, aby zamawiający poprzez formułowanie innych wymagań, adekwatnych do zakupionych i użytkowanych przez niego urządzeń – określił minimalne oczekiwania w zakresie kadry, którą wykonawca dysponuje, a która to będzie takim serwisem się zajmowała.
Wyrok został wydany na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy Pzp z 29 stycznia 2004 r.
Więcej o formułowaniu i sprawdzaniu warunków udziału w postępowaniu przeczytasz m.in. tutaj: