Obowiązek przekazania odwołania zamawiającemu przed upływem terminu do jego wniesienia ma z jednej strony charakter informacyjny – <a >zamawiający musi mieć możliwość zapoznania się z treścią zarzutów i żądań, a także okolicznościami faktycznymi i prawnymi uzasadniającymi odwołanie. Z drugiej strony na postawie merytorycznej treści odwołania i złożonych dowodów zamawiający może przeprowadzić analizę, w wyniku której będzie uprawniony uwzględnić odwołanie w całości bądź w części. Ponadto zamawiający musi otrzymać odwołanie, aby wypełnić obowiązek, o którym mowa w art. 524 ustawy Pzp, a więc przekazać niezwłocznie, nie później niż w terminie 2 dni od dnia otrzymania, jego kopii innym wykonawcom uczestniczącym w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Jeżeli odwołanie dotyczy treści ogłoszenia o zamówieniu lub dokumentów zamówienia, zamieszcza się je również na stronie internetowej, na której jest opublikowano ogłoszenie o zamówieniu lub są udostępniane dokumenty zamówienia. Jednocześnie zamawiający wzywa wykonawców do przystąpienia do postępowania odwoławczego (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 28 kwietnia 2021 r., sygn. akt KIO 967/21).
W analizowanej sprawie zamawiający wniósł o odrzucenie odwołania z uwagi na nieprawidłową formę jego przekazania. W ocenie Izby okoliczność taka nie uzasadnia jednak odrzucenia odwołania na podstawie art. 528 pkt 6 ustawy Pzp, skoro zamawiający miał możliwość zapoznania się z całą jego treścią. Zaznaczenia wymaga, że wprowadzone zmiany w ustawie Pzp z 2019 roku mają związek z elektronizacją zamówień publicznych. Oznaczają, że odwołanie może zostać również przesłane w oryginale, tj. np. w formie elektronicznej podpisanej kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Kopia odnosi się zaś do sytuacji, gdy odwołanie zostało wniesione w formie pisemnej.
Nie ulega wątpliwości, że zamawiający zapoznał się z treścią odwołania, gdyż sformułował na jego podstawie merytoryczną odpowiedź na nie. Odrzucenia odwołania nie uzasadnia także brak przesłania przez odwołującego załączników. Zauważyć należy, że już z samego wykazu załączników wynika, że dotyczą one kwestii formalnych. Są to pełnomocnictwo, wpis i stanowią one przedmiot badania przez prezesa Izby oraz Izbę. W przypadku ich braku odwołujący jest wzywany do uzupełnienia i poprawienia (art. 518 ustawy Pzp). Natomiast pozostałe załączniki, jako stanowiące dokumentację postępowania, były znane zamawiającemu, gdyż były w ich posiadaniu.
Więcej o odwołaniach piszemy m.in. tutaj:
Redakcja