W toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, które kończy się w momencie zawarcia umowy z wykonawcą, może zmienić się sytuacja prawna lub ekonomiczna wykonawcy, rzutując na ocenę jego predyspozycji do wykonania zamówienia. Zamawiający nie może pominąć okoliczności dotyczących sytuacji finansowej oferenta, które mogłyby wpłynąć negatywnie na jego zdolność do prawidłowej realizacji zamówienia. Prowadziłoby to bowiem do naruszenia zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców (wyrok KIO z 16 lutego 2018 r., sygn. akt KIO 197/18).
Przesłanki wykluczenia wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia są bezwzględnie obowiązujące i mogą zaktualizować się na każdym etapie postępowania. Wymóg wykazania spełnienia warunków udziału w postępowaniu nie później niż na dzień składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, wynikający z art. 26 ust. 2a ustawy Pzp, nie sprzeciwia się obowiązkowi wykazania braku podstaw do wykluczenia wykonawcy – w przypadku wystąpienia (ujawnienia) nowych okoliczności, które istotnie wpływają na kondycję finansową wykonawcy.
Na zamawiającym ciąży obowiązek zweryfikowania, czy wykonawca może wykorzystać wszelkie wskazane przez niego zasoby w trakcie wykonywania zamówienia. Oferent musi zatem wykazać, że faktycznie może z tych zasobów korzystać.
Źródło: Informator UZP nr 1/2018