Przepis art. 256 ustawy Pzp pozwala zamawiającemu unieważnić postępowanie w przypadku, gdy uzna on, że dalsze prowadzenie postępowania jest nieuzasadnione. Artykuł 256 ustawy Pzp nie wskazuje szczegółowych okoliczności, które uzasadniałyby unieważnienie postępowania na ww. podstawie (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 13 czerwca 2023 r., sygn. akt KIO 1543/23).
Przyjąć należy, że możliwych sytuacji unieważnienia na omawianej podstawie jest bardzo wiele. Dlatego też interpretacja tego przepisu musi być zawężająca i dokonywana z uwzględnieniem celu, jakiemu ma służyć wszczęcie postępowania przetargowego, tj. zawarcie umowy z wykonawcą, którego oferta zostanie uznana za najkorzystniejszą.
Decyzje zamawiającego powinny być podejmowane z uwagi na ten właśnie cel. Skład orzekający podkreślił, że art. 256 ustawy Pzp nie może być „narzędziem” do nieuzasadnionego unieważnienia postępowania. Obowiązkiem zamawiającego jest wykazanie w uzasadnieniu, że wystąpiły okoliczności, które powodują, że dalsze prowadzenie postępowania jest nieuzasadnione.