postępowanie o udzielenie zamówienia

  Jak udzielać zamówień publicznych w czasie nieobecności kierownika zamawiającego?

Jak udzielać zamówień publicznych w czasie nieobecności kierownika zamawiającego?

W tym artykule
  • Prawidłową formą powierzenia czynności przez kierownika zamawiającego jest forma pisemna. Do jej zachowania wystarczy złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli.
  • Osoba, której kierownik zamawiającego może powierzyć wykonywanie zastrzeżonych dla niego czynności, musi być pracownikiem zamawiającego.
  • Upoważnienie od kierownika zamawiającego może zostać udzielone do wszelkich czynności we wszystkich postępowaniach o udzielenie zamówienia albo do konkretnych działań w danym postępowaniu.
  • Nie trzeba wskazywać wszystkich powierzanych czynności, jeżeli pracownik zamawiającego, względem którego to powierzenie nastąpi, ma zastępować kierownika w pełnym zakresie.
  • Zdaniem UZP wyłączenie z postępowania czynności zawarcia umowy skutkuje brakiem możliwości jej powierzenia pracownikom na zasadach z art. 52 ust. 2 ustawy Pzp. Można jednak dokonać umocowania do tej czynności zgodnie z zasadami wynikającymi z właściwych dla każdego zamawiającego przepisów ustrojowych lub na podstawie przepisów prawa cywilnego.

Wskazówki, jak liczyć terminy w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego

Pytanie:

Uprzejmie proszę o wyjaśnienie kwestii liczenia terminów składania wniosków o wyjaśnienia do SWZ na gruncie nowej ustawy Pzp. Artykuł 135 ust. 2 ustawy Pzp stanowi: Zamawiający jest obowiązany udzielić wyjaśnień niezwłocznie, jednak nie później niż na 6 dni przed upływem terminu składania ofert albo nie później niż na 4 dni przed upływem terminu składania ofert w przypadku, o którym mowa w art. 138 ust. 2 pkt 2, pod warunkiem że wniosek o wyjaśnienie treści SWZ wpłynął do zamawiającego nie później niż na odpowiednio 14 albo 7 dni przed upływem terminu składania ofert. UZP w interpretacji tego zagadnienia wskazał przykład: W postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego dzień składania ofert przypada na 1 lipca. Punktem na osi czasu wyznaczającym upływ terminu na złożenie przez wykonawcę wniosku o wyjaśnienie treści SWZ, na który zamawiający jest zobowiązany udzielić odpowiedzi, przypada na 17 czerwca (14 dni wstecz od dnia składania ofert, bez wliczenia tego dnia, dzień tygodnia o tej samej nazwie). Jeżeli dzień 17 czerwca przypadnie na sobotę, niedzielę lub święto, złożenie wniosku w dniu następnym, tj. 18 czerwca (lub kolejnym w przypadku zbiegu soboty, niedzieli lub świąt) nastąpi z zachowaniem terminu, o którym mowa w art. 135 ust. 2 Pzp. Analizując przykład UZP – dlaczego nie jest to data 16 czerwca? Dni od 30 czerwca do 17 czerwca to pełne 14 dni, w trakcie których zamawiający nie jest zobowiązany do udzielenia wyjaśnień. Wykonawcy mają prawo zadawania pytań, a zamawiający obowiązek udzielenia wyjaśnień do końca 16 czerwca, aczkolwiek stoi to w sprzeczności ze stanowiskiem UZP. Jeżeli stanowisko UZP jest poprawne to proszę o wyjaśnienie dlaczego. Uprzejmie proszę o przedstawienie dodatkowego przykładu liczenia terminów.