Izba stwierdziła, że zamawiający miał prawo wystosować do wykonawców wezwanie do złożenia oświadczeń lub dokumentów potwierdzających, że nie podlegają oni wykluczeniu i spełniają warunki udziału w postępowaniu na podstawie art. 26 ust. 2f ustawy Pzp. Wyjaśniła w wyroku, że jest to przepis o charakterze dyspozytywnym, którego zastosowanie zależy od oceny zamawiającego na określonym etapie postępowania. Określenie „etap postępowania” funkcjonuje w stosunku do pojęcia postępowania przetargowego i nie ma przy tym znaczenia, czy będzie to tryb jednoetapowy jak np. przetarg nieograniczony czy wieloetapowy, np. przetarg ograniczony (por. wyrok KIO z 19 stycznia 2018 r., sygn. akt KIO 44/18) − wyrok KIO z 13 marca 2019 r. (sygn. akt KIO 320/19).
Jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia odpowiedniego przebiegu postępowania o udzielenie zamówienia, zamawiający może na każdym etapie postępowania wezwać wykonawców do złożenia wszystkich lub niektórych oświadczeń lub dokumentów potwierdzających, że nie podlegają wykluczeniu, spełniają warunki udziału w postępowaniu lub kryteria selekcji. Gdy zachodzą uzasadnione podstawy do uznania, że złożone uprzednio oświadczenia lub dokumenty nie są już aktualne, zamawiający może także wezwać do przedstawienia aktualnych oświadczeń lub dokumentów (art. 26 ust. 2f ustawy Pzp).
KIO podkreśliła, że norma ta nabiera szczególnego znaczenia w postępowaniach wieloetapowych, gdzie wcześniejsza dokładna weryfikacja spełnienia warunków udziału w postępowaniu i braku podstaw do wykluczenia dokonywana przed przystąpieniem do kolejnego „etapu postępowania,” sprzyja w rezultacie ekonomice całego postępowania.
Izba miała także na uwadze, że zamawiający wystosował wezwanie w trybie art. 26 ust. 2f ustawy Pzp do wszystkich wykonawców, którzy złożyli oferty. Zachował tym samym zasadę równego traktowania wykonawców oraz przejrzystości postępowania.
Źródło: Informator UZP nr 1/2019
Opracowanie: