Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp osoby wykonujące czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia podlegają wyłączeniu, jeżeli pozostają z wykonawcą w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do bezstronności tych osób. W odniesieniu do zamówień typu in-house należy mieć jednak na uwadze okoliczność, że z samego faktu ich udzielania nie należy automatycznie wywodzić istnienia stosunku (prawnego lub faktycznego) między wykonawcą a osobami wykonującymi czynności w postępowaniu, który mógłby budzić uzasadnione wątpliwości co do bezstronności tych osób. Dopiero ocena okoliczności konkretnego przypadku może być podstawą ich wyłączenia z procedury. Takie wnioski płyną z opinii prawnej UZP pt. „Stosowanie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp w zamówieniach typu in-house” opublikowanej w Informatorze UZP Nr 4/2019.
Urząd Zamówień Publicznych dostrzegł wątpliwości w zakresie tego, czy przy stosowaniu zamówień typu in-house istnieje konieczność wyłączenia się osób wykonujących czynności związane z prowadzeniem postępowania po stronie zamawiającego, które pozostają w stosunkach podległości (zwierzchności) z przedstawicielami zarządu wykonawcy (najczęściej tzw. spółek gminnych).
Autor opinii przypomina, że art. 7 ust. 2 ustawy Pzp stanowi, iż czynności związane z przygotowaniem oraz przeprowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia wykonują osoby zapewniające bezstronność i obiektywizm.
Aby ustalić, czy w stosunku do danej osoby zachodzą przesłanki uzasadniające jej wyłączenie z procedury, należy przeanalizować, czy dalszy jej udział w postępowaniu wpłynie na zachowanie bezstronności oraz obiektywizmu w toku procedury i podejmowanych przez nią czynności.
UZP podkreśla w opinii, że do wyłączenia z postępowania osób wykonujących w nim określone czynności niezbędne jest wykazanie, że zaistniały stosunek prawny lub faktyczny może budzić uzasadnione wątpliwości co do bezstronności tych osób.
Zamówienia typu in-house polegają na zlecaniu przez instytucję zamawiającą realizacji określonych zadań jednostce ściśle uzależnionej od instytucji zamawiającej pod względem organizacyjnym i gospodarczym. Odbywa się to bez konieczności przestrzegania procedur przetargowych określonych w ustawie Pzp, przy spełnieniu określonych warunków faktycznych i prawnych.
Zdaniem UZP udzielanie zamówienia typu in-house nie oznacza jednak istnienia automatycznie stosunku prawnego lub faktycznego między wykonawcą a osobami wykonującymi czynności w postępowaniu, który mógłby budzić uzasadnione wątpliwości co do bezstronności tych osób.
Udzielanie zamówień typu in-house nie zwalnia również osób, które wykonują czynności w postępowaniu z obowiązku składania oświadczeń o braku okoliczności, o których mowa w art. 17 ust. 1 ustawy Pzp.
Więcej o komisji przetargowej i zasadach jej funkcjonowania m.in. w artykułach:
Źródło: Informator UZP nr 4/2019
Opracowanie: