Na stronach WWW UZP pojawiła się kolejna publikacja dotycząca zamówień publicznych w krajach unijnych – tym razem w Republice Słowackiej. Autor opracowania omawia słowackie regulacje prawne w tym obszarze, zasady, procedury udzielania zamówień zarówno o wartości powyżej tzw. progów unijnych, jak i zamówień poniżej tych progów oraz charakterystyczne dla słowackich zamówień publicznych instrumenty prawne.
Opisuje również krok po kroku proces ubiegania się o zamówienie od publikacji ogłoszenia, przez analizę warunków udziału w postępowaniu, dokumentów przetargowych, złożenie oferty i jej ocenę, aż do zawarcia umowy lub złożenia odwołania.
Proces udzielania zamówień publicznych w Słowacji reguluje ustawa nr 343/2015 Zbioru praw z 18 listopada 2015 r. o udzielaniu zamówień publicznych i zmianie oraz uzupełnieniu niektórych ustaw.
Znajdziemy w niej następujące zagadnienia:
1) udzielanie zamówień na dostawy towarów;
2) udzielanie zamówień na wykonanie robót budowlanych;
3) udzielanie zamówień na świadczenie usług;
4) udzielanie konkursów;
5) udzielanie koncesji na roboty budowlane;
6) udzielanie koncesji na usługi;
7) ład administracyjno-regulacyjny w zamówieniach publicznych.
Według ustawy zamówienia publiczne (sk. verejné obstarávanie) to zasady i procedury uregulowane w ustawie ZVO, przy pomocy których udzielane są zamówienia, koncesje i konkursy, których celem jest efektywne i gospodarne wydatkowanie środków publicznych. Zamówieniem publicznym (sk. zakázka) jest odpłatna umowa na dostawę towarów, na wykonanie robót budowlanych lub na świadczenie usług.
W słowackim prawie wyróżnia się zamówienia na dostawy, usług i roboty budowlane. Podział obejmuje także zamówienia z uwagi na ich wartość:
Zamawiającym w słowackim Prawie zamówień publicznych jest podmiot wskazany w ustawie, zobowiązany do przestrzegania jej regulacji prawnych w procesie udzielania zamówienia publicznego. Słowacka ustawa wyróżnia dwa główne rodzaje zamawiających, tj.:
1) instytucję zamawiającą oraz
2) podmiot zamawiający (zamawiającego sektorowego).
Do stosowania przepisów ustawy w określonych przypadkach jest także zobowiązany tzw. podmiot dotowany.
Wykonawcą zamówienia publicznego jest osoba fizyczna lub prawna, albo grupa takich osób, która w ramach swojej działalności na rynku dostarcza towary, wykonuje roboty budowlane lub świadczy usługi. Zainteresowany zamówieniem publicznym wykonawca, po złożeniu oferty w postępowaniu, staje się oferentem.
Do naczelnych zasad zamówień publicznych zalicza się w Słowacji reguły:
Wśród warunków udziału w postępowaniu ustawa wymienia te dotyczące statusu osobowego, sytuacji finansowej i ekonomicznej oraz kompetencji technicznych lub zawodowych.
W Słowacji istnieje proces prekwalifikacji, który jednak nie jest obowiązkowy. Ustawa wymaga wpisu do wykazu zatwierdzonych wykonawców w przypadku uproszczonej procedury na towary i usługi powszechnie dostępne. Wykaz prowadzi słowacki Urząd Zamówień Publicznych. Aby uzyskać wpis, trzeba wykazać spełnienie warunków udziału w postępowaniu dotyczących statusu osobowego, a co za tym idzie, niepodleganie wykluczeniu z postępowania. Wpis na listę jest skuteczny wobec każdego zamawiającego i nie trzeba już w przetargach weryfikować dodatkowo tych informacji. Lista jest publicznie dostępna na stronach słowackiego UZP.
Zamówienia małej skali nie podlegają w ogóle ustawie. Te o niskiej wartości są znacząco odformalizowane i zamawiający stosują tutaj zazwyczaj własne wewnętrzne regulaminy. Regulamin musi odpowiadać zasadom gospodarności, równego traktowania, niedyskryminacji i przejrzystości.
W przypadku zamówień o wartości poniżej progów unijnych zamawiający mogą zastosować:
Z kolei zamówienia powyżej progów unijnych są udzielane w trybach takich jak:
Ogłoszeń o zamówieniach należy szukać na Portalu Ted, w słowackim Biuletynie Zamówień Publicznych (https://www.uvo.gov.sk/vestnik-a-registre/vestnik) oraz na profilach zamawiających.
Profil zamawiającego to strona WWW prowadzona przez Urząd Zamówień Publicznych, za pośrednictwem której zamawiający publikuje informacje oraz dokumenty związane z udzielanymi przez niego zamówieniami publicznymi. Wyszukiwarka profili zamawiających znajduje się tutaj: https://www.uvo.gov.sk/vyhladavanie/vyhladavanie-profilov.
Tak jak w polskim systemie prawnym tak i w Słowacji komunikacja oraz wymiana informacji w postępowaniach odbywa się, o ile ustawa nie stanowi inaczej, w formie pisemnej przy pomocy środków elektronicznych.
W omawianym opracowaniu opisano dalsze szczegóły związane z oceną ofert i całym przebiegiem postępowania – Przewodnik po procedurach udzielania zamówień publicznych w Republice Słowackiej.
Źródło: www.gov.pl/web/uzp
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej przeczytasz tutaj >> https://twojasystent.pl/portal-zamowienia-publiczne
Opracowanie: