Wykonawca składając wyjaśnienia, powinien przedstawić szczegółowo, jakie parametry są przedmiotem przyjętych przez niego rozwiązań, jednocześnie uwzględniając wszystkie zmiany, jakie zamawiający wprowadził do siwz. W sytuacji uchybienia powyższemu obowiązkowi, zamawiający oceniając wyjaśnienia, powinien stwierdzić niezgodność treści oferty z treścią siwz (programu funkcjonalno-użytkowego) – wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 12 marca 2020 r. (sygn. akt KIO 418/20, KIO 419/20, KIO 420/20).
Wyjaśnienia treści oferty składane na niezakwestionowane wezwanie zamawiającego wystosowane w toku badania oferty, wiążą wykonawcę na równi z treścią pierwotnie złożonej oferty i powinny być traktowane analogicznie jak treść złożonej oferty. Dlatego też stwierdzone w toku badania wyjaśnień sprzeczności mogą stanowić podstawę do uznania, iż oferta złożona w postępowaniu podlegała odrzuceniu zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp.
Izba nie znalazła przy tym podstaw do zastosowania art. 87 ust. 1 ustawy Pzp, ze względu na fakt że treść złożonych wyjaśnień była jednoznaczna i nie wymagała dodatkowego procedowania. KIO uznała, że wykonawca nie sprostał nałożonemu na niego obowiązkowi kompletnego wyjaśnienia wątpliwości zamawiającego, a złożone pisma potwierdziły niezgodność treści oferty z treścią siwz.
Sprawdź także artykuły: